Читај ми!

Двадесет и пет година без одговора – зашто је бомбардован РТС

Смрт шеснаест наших колега заувек ће разликовати српски од свих других јавних сервиса у свету, док четврт века касније напад на РТС делује још бесмисленије, а изостанак праве казне - срамније.

Неких десетак дана после почетка НАТО напада на СР Југославију постало је јасно да неће бити брзе предаје, како је агресор испрва очекивао, и кренуле су најаве, званичне и незваничне, шта би могле да буду нове мете, после војних.

Почетком априла први пут је поменуто да би један од циљева могла да буде зграда РТС-а. Незванично се чуло да је НАТО од тога одустао због притиска западних медија који су са РТС слали извештаје својим централама. У другој половини априла поново се причало о могућем нападу, али овога пута су страни новинари уместо уверавања да то тога неће доћи добили упозорење да се клоне зграде РТС-а у време ваздушне опасности.

РТС је погођен у 2.06 ујутру 23. априла, погођен је мастер, место одакле се емитује програм, а настрадало је техничко особље и чланови обезбеђења.

Четврт века је прошло, а за страдање шеснаест радника РТС-а није одговарао нико од оних који су извели напад, нити је у свету било суда који је био спреман да се овим случајем бави. Зашто је то лоше не само за Србију, већ и за свет у којем се тренутно воде два озбиљна рата која прете да прерасту у сукобе ширих размера у емисији "Таковска 10“ говориће историчар Предраг Марковић, новинар Александар Митић. Некадашња техничка директорка РТС-а Милена Вучетић и представник породица погинулих и радник РТС-а Мирослав Медић.

Уредник емисије је Зоран Станојевић.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње