Читај ми!

Гастрономад

Пољска - словенска традиција и утицаји са запада

Током историје Пољска кухиња била је под утицајем три моћна суседа. Обиловала је сланим, киселим и јако зачињеним, тешким јелима. Ценили су масна меса, рибу и дивљач. Временом је, ипак, постала лакша и мање зачињена. Много нових укуса настало је захваљујући странцима који су вековима посећивали Пољску и у њој се насељавали - Руси, Литванци, Татари, Јермени, Јевреји, Французи, Аустријанци и Немци оставили су значајан траг у гастрономији ове земље. Уз купус, цвеклу и краставце, на пољском столу појавили су се кромпир, парадајз, спанаћ, пасуљ, шпаргле, карфиол, тиквице, разне салате, цикорија и празилук. У традиционалном јеловнику остале су каше, хлеб, ћуфте, кнедле, пироги, сиреви, млечне прерађевине, свињетина и сухомеснати производи. Популарне су и печурке и друге шумске посластице. Радо се једу и супе, риба, укисељено поврће и воће попут јабука, крушака, шљива, огрозда и рибизла.

Каше су се, од давнина, припремале од разних житарица. Сиромашни су их јели најчешће у виду раскуване прекрупе, а имућни су уживали у неким другим верзијама куваним у млеку, са јајима, грожђицама и са циметом. Хељдина каша послужује се са густим сосом као додатак месима и као основа за вегетеријанске надеве. Пољаци обожавају да беру печурке. Од лета до касне јесени свуда око шума виђају се паркирани аутомобили, а сваки гљивар има своја тајна места и омиљене врсте.

Наш гастрономад Катарина Петровић Каја, у част ове дивне земље, припремиће пироге - тесто пуњено хељдом и белим сиром и пољске медењаке. Пријатно гледање!

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње