Читај ми!

Архипелаг Голи, Титов гулаг кроз архиве Удбе

Скоро 13 хиљада људи, највише из Србије и Црне Горе прошло је кроз систем логора "Голи Оток"

"Мајку им јебем, шта учинише од наших људи" - изговорио је Александар Ранковић када је видео у каквим условима живе и раде логораши на Голом отоку 1951. године. Парадокс је што то изговара други најодговорнији човек за то што је 13 хиљада људи највише из Србије и Црне Горе завршило на радилишту Мрамор, како је Удба еуфимистично звала Голи Оток.

Наравно, најодговорнији за систем логора био је Јосип Броз Тито. Професор Филозофоског факултета у Загребу Мартин Превишић докторирао је на теми Голог отока, истраживао је тајна документа удбе о Архипелагу Голи, разговорао је и са бившим логорашима, али и са некадашњим генералом Удбе Јовом Капичичем.

Чувену Пулицерову награду добила су четири Србина - Михајло Пупин за роман, Чарлс Симић за песме, Горан Томашевић за фотографију. Четврти је новинар Волт Богданић, који је сам освојио три Пулицерове награде за своје истраживачке приче. Недавно је, са својим колегом објавио књигу у којој разоткрива скривене утицаје најмоћније светске консултантске компаније на владе и фирме широм света. Књига се зове - Кад Мекинси дође у град. О ономе о чему свет ћути, о томе како је добио спор вредан 10 милијарди долара, али и свом деди, власнику хотела Палас - ексклузивно за Око говори Волт Богданић.

Уредник емисије: Горислав Папић

 

Око магазин Око магазин

Autor:
Горислав Папић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом