Читај ми!

Стари укуси Србије

„Гостољубивост подразумева топлину огњишта, укусну храну и право на тишину", рекао је филозоф и песник Ралф Волдо Емерсон, а тако може да гласи и увод у причу о гастрономском путовању кроз Србију.

Антрополози и социолози одавно су открили да је географија подручја кроз историју умногоме одређивала и начин исхране људи. Упркос променама које је донело савремено доба нешто од тог принципа видљиво је и данас, пре свега у старим рецептима и традиционалним јелима сваког краја.

Осим природним лепотама и великим културно-историјским богатством, западна Србија одвајкада се дичи и разноврсном трпезом коју последњих година откривају туристи из свих крајева света. У селима овог краја живи се спорије и мирније, а спас од заборава, на радост свих гостију, нашле су и воденице - ти древни домови и храмови брашна који ће једном творити хлеб - почетак и крај сваке приче о исхрани једног народа.

Бурна историјска дешавања у прошлости наше земље оставила су трага и на исхрани, па је српска кухиња данас прилично хетерогена. Етнолози кажу да се највише виде утицаји Византије тј. Медитерана, оријента и Аустроугарске. Али, немојте да вас ово завара! Баш као што вредни ученици по знању и мудрости често надмаше своје учитеље, тако су се и стари рецепти надограђивали и усавршавали генерацијама стварајући сет јединствених јела и укуса.

Од прављења пита, на југу Србије су направили уметност. И те пите могу бити разноразне - редане, сукане, развлачене, слатке и слане, прављене од сира, меса, јабука, боровница... Од свега што веште и маштовите руке домаћица замесе и умесе. А онда и не чуди што су и неке од најпознатијих манифестација краја посвећене управо овим специјалитетима.

Јастребац је шумовити див Балкана. Планина чудесних крајолика и шумских тишина већ деценијама заљубљенике у нетакнуте лепоте природе пуни посебном енергијом. Царство у коме царују небројене врсте животиња и лековитих биљака место је на коме може почети и једна потпуно нова прича - прича о здравој храни и исхрани заснованој на ономе што се може пронаћи у природи.

Поред оволиких сланих и слатких ђаконија и богатих трпеза којима се дичи Србија није чудо што је, из године у годину, све више манифестација које славе домаћу кухињу и старе специјалитете. Такве светковине пронаћи ћете у туристичкој понуди скоро сваког српског града и то - од јануара до децембра.

Гурмани се тако почетком године госте на Пршутијади, у фебруару на Кобасицијади, у марту на Сланинијади, а ту су и Гулашијада, Котлићијада, Штрудлијада, Јагњијада и скоро свака друга „јада" коју можете да замислите.

То да има нека веза између лепих успомена и добре хране и није нека тајна. Зато ово гастрономско путовање кроз Србију заправо и нема крај. Уместо завршетка, ту је позив - дођите да стварамо нове успомене. Добро нам дошли и - пријатно!

Уредник: Владимир Новаковић
Ауторка текста: Александра Богдановић
Сниматељ: Павле Танасијевић, Милош Ранчић
Монтажа: Немања Радић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње