Читај ми!

Иво Андрић, наш савременик

130 година од рођења нашег јединог добитника Нобелове награде - како нас је прочитао, а како смо ми (и да ли смо) прочитали Андрића?

Око магазин Око магазин

Autor:
Горислав Папић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Дипломате треба да знају доста, али на томе што знају не смеју да се виде трагови учења, својим знањем треба да задиве оног с ким говоре, али да га никад не збуне, не увреде и не постиде тиме. То што је Иво Андрић писао о једном свом занимању, могло би да се примени и на друго - у његовом књижевном делу видимо знање које задивљује, али које не жели да збуни или постиди читаоца.

Навршило се 130 година од Андрићевог рођења. До данас - остао је једини наш добитник Нобелове награде за књижевност, најчитанији и најпревођенији писац.

О Андрићевом делу, како је писао о прошлости и како је "предвидео" оно што долази, о Београду као граду који је одабрао и о различитим читањима Андрића - говоре професори Филолошког
факултета у Београду Михајло Пантић и Тихомир Брајовић.

Подсећамо и на 26. октобар 1961. године - дан када је у Београд стигла вест о да је Иво Андрић добитник Нобелове награде за књижевност, како је ту вест примио сам писац, а како јавност у
тадашој држави и колико је то утицало на видљивост наше књижевности у свету.

Емисију припрема и води Драгана Игњић.

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом