Читај ми!

Зелени рудник Добриња

Добриња је село у коме још има живота и младости. Више од 3.000 људи везало је своје животе за ово село и за земљу од које већина њих и живи.

Око милион килограма кромпира годишње се произведе на подручју Добриње као и стотине тона малине, купине, јабуке и шљиве и на десетине хиљада килограма меса и меда.

У Добрињи је рођен родоначелник модерне српске државе Милош Обреновић који је у свом родном селу оставио неколико задужбина; Цркву Светих апостола Петра и Павла, основну школу, вајат и чесму. У порти цркве у Добрињи почивају Милошева браћа и његов отац Теодор.

Истраживачи литијума нису заобишли ни Добрињу. Уз још девет пожешких села, Добриња је предвиђена као место за експлоатацију и будући рудник литијума. У јануару ове године Министарство рударства и енергетике, фирми „Литијум Јадар" издало је дозволу за истраживање литијума, бора, геотермалних вода и извора пијаће воде на подручју Пожеге и Косјерића.

У априлу ове године истраживачи из „Јадар Литијума" су дошли на територију Добриње и започели копање и узимање узорака, на приватним поседима, без сагласности власника парцела и без налога за рад. Мештани Добриње су позвали полицију и уз њихову помоћ отерали истраживаче са својих парцела, на које су противзаконито ушли.

Становници Добриње, али и других села са територије Пожега на којима је предвиђена експлоатација литијума истрајни су у својој одлуци да њихово подручје и даље буде зелени рудник, а не рудник литијума.

Уредник: Бранко Станковић
Сниматељ: Дарко Бурсаћ
Монтажа: Марија Баронијан Шашић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње