Читај ми!

Срби у Истанбулу

У години која је на измаку навршило се пет векова од како је Сулејман Величанствени са собом у Цариград повео 2.000 српских породица из Београда.

Они су, након Сулејмановог освајања Београда, одведени као робље и радна снага која би одржавала римски водовод и девет извора са којих се Цариград снбадевао водом. Сулејман је у Београду затекао изузетно очуван и одржаван римски водовод. Сличан је постојао и у Цариграду, који након заузимања Османлије нису знале да одржавају и зато је повео београдске Србе како би одржавали изворишта и тај водовод. Део њих тада се населио уз Цариградску тврђаву, у махали која се и данас зове Београдска, део на простору где су били извори које су Срби чували и одржавали, а који се данас зове Београдска шума, а део њих на периферији Цариграда који се још увек зове Београдско село.

Само пола века касније из Јагодине и околине принудно је одведена нова група Срба у Турску која је насељена у Галипољу. Тиме нису завршене принудне сеобе Срба у Османско царство.

Дервишмом, односно данком у крви у Турску је одведено на хиљаде изабраних српских дечака са простора Србије, Босне и Далмације.

У периоду од 1543. до 1612. године на турском двору било је десет великих везира српског порекла. Велики везир је имао улогу султановог заступника и заменика, у чијим рукама је практично била извршна власт. Први велики везир српског порекла био је Махнуд паша Анђеловић, који је ту титулу стекао за време Мехмеда Освајача, а касније звање великог везира добијају Ахмед паша Хереговац, Рустем паша Опуковић, Омер паша Латас, Махмуд паша Бушатлија и Мехмед паша Соколовић, највећи и најпознатији међу великим везирима који су били српског порекла. Многи од њих допринели су успону и слави Oтоманског царства.

Осим њих, на османском двору било је још 23 везира српског порекла, затим осам капудин паша, односно адмирала, на десетине беглербегова, тј. управника пашалука и спахилука, на стотине високих административних службеника, учитеља и преводилаца, као и на хиљаде јањичара у турској војсци.

Срби су османском двору дали и две принцезе, Оливеру Лазаревић ћерку кнеза Лазара, удату за Бајазита Првог, који је постао султан после Косовског боја и Мару Бранковић удату за Мурата Другог, која је подигла Мехмеда Освајача. Он је касније заузео Цариград.

Шта су Срби још дали Турцима, а шта су кроз векове, у процесима акултурације и асимилације, примили од њих, почев од језика, преко кухиње, па до менталитета, сазнаћете у новом издању Квадратуре круга.

Уредник: Бранко Станковић
Сниматељ: Дарко Бурсаћ
Монтажа: Марија Баронијан Шашић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње