Читај ми!

Кучи - племе над племенима

Кучи су племе пркоса, бунта и отпора, што су показали и у 21. веку на литијама у Црној Гори, организованим због Закона о слободи вероисповести.

Кроз историју, Кучи никада нису трпели окове, јарам и неправду. И никада нису дали на себе. Зато су у прошлости често и страдали.

Део територије Куча граничи се са Албанијом, у којој су столовале скадарске паше, које Кучима нису дале мира, али ни Кучи њима. Због своје непокорности и непристајања да Турцима плаћају харач, Кучи умало нису затрти као племе у време док је у Скадру столовао Махмут паша Бушатлија. Кучи су тада животима платили своју непокорност.

На Куче нису ударали само Турци и Арбанаси, који су харали на њиховој територији већ је то, у два наврата, чинио и црногорски књаз Данило, отац краља Николе.

Због непристајања да плаћају порез Црној Гори, којој Кучи у то време нису територијално припадали, књаз Данило је наредио две похаре Куча. У оној која се догодила 1856. године побијено је 230 жена, деце, стараца. Уз то је запалио села у Кучима, похарао цркве и опљачкао све што је било вредно, од стоке до оружја.

О тој похари, у месту Орљево данас сведочи споменик на коме је исписана само једна реченица: „Не удри брата Србина Црногорче".

Кучи су опростили тај злочин, али га нису заборавили.

Данилов син, краљ Никола подигао је у Кучима две цркве у знак покајања због злочина који је његов отац учинио сопственом народу.

Кучи су изнедрили многе јунаке, а највећи међу њима је Марко Миљанов Поповић кога многе генерације у Црној Гори памте по оној, његовој чувеној реченици „Јунаштво је када себе браниш од другог, а чојство када другог браниш од себе".

Осим Марка Миљанова, Кучи су дали и војводу Радоњу који је био губернатор цијелих Брда (свих брдских племена у Црној Гори). Он је први кренуо у ослобађање српских земаља од Турака. Страдао је у Србији, а његово тело готово три века почивало је у селу Бошњак код Лесковца, одакле је пре седам година пренето и сахрањено у његовом родном селу Косор у Кучима.

И Старокучи и Новокучи имају племићко порекло. Старокучи потичу од лозе владарске породице Мрњавчевића, док Новокучи воде порекло од Ђордја Кастриотија, односно Скендербега, који је такође био племићког порекла.

И данас млади људи у Кучима знају да поброје своје пасове, односно колена и имена својих предака 20 генерација уназад, а то је период више од пола миленијума.

Уредник: Бранко Станковић
Сниматељ: Дарко Бурсаћ
Монтажа: Марија Баронијан Шашић

 

 

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње