Читај ми!

Тако близу,а далеко?

Србија и ЕУ из угла амбасадора Фабриција

Ове,а ни претходне године Србија није отворила ниједно поглавље у  преговорима са Европском Унијом. У међувремену, десила се пандемија, а  десила се и промена методологије приступања Европској Унији. И то је  утицало на Србију, у смислу стагнације  - бар када је реч о брзини ЕУ процеса.

Те две године практично су се поклопиле са половином укупног  мандата амбасадора ЕУ у Србији Сема Фабриција. Он одлази,а на његово  место долази Емануел Жофре, који је тренутно шеф Делегације Европске  уније у Израелу.

Истовремено, најновије истраживање показује да је за приступање  Србије Унији 54 одсто грађана, док је једна трећина против.  Ипак,  уколико се пореди са испитивањем од пре 6 година -  подршка је пала за  5 одсто,а чак за 20 одсто у поређењу са 2009. годином када је била и највећа подршка и када је и поднет захтев за пријем у чланство.

Да ли је у међувремену то  чланство Србије у Унији постало покретна  мета, колико је Брисел економски помогао Србији, а колико је политички  део процеса оптерећен дијалогом Београда и Приштине  као условом свих  услова?  Има ли смисла више уопште помињати године уласка Србије у  Унију  и шта је тежи,а шта лакши део посла када је реч о  евроинтеграцијама Србије  - о тим питањима говори гост Ока - одлазећи  амбасадор ЕУ у Србији Сем Фабрици.

Емисију води и уређује Весна Дамјанић.

Око Око

Autor:
Горислав Папић, Стеван Костић, Драгана Игњић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње