понедељак, 25. мај 2020, 18:20
Дијана Будисављевић.Србија-Хрватска-Аустрија.
Како се подвиг Аустријанке памти у њеној земљи, а како у Србији и Хрватској и шта ће писати на спомен-плочи у Инсбруку?
Дијана Обексер Будисављевић, Аустријанка која је организовала највећу акцију спасавања деце током Другог светског рата и која је из усташких логора на простору НДХ спасила више од 10 хиљада деце, међу којима је највише било српске, добиће у Инсбруку на кући у којој се родила спомен-плочу.
Према најавама, на табли ће писати да је „спасила више од 10.000 деце из логора фашистичког усташког режима". Представници српске дијаспоре, цркве па и државе упутили су молбу Сенату Инсбрука да на тој табли буде назначено да је реч о српској деци.
Колико је тај епитет важан, не само на табли, него уопште - као сведочанство о историјским чињеницама? Да ли се памти улога Дијане Будисављевић? У којој мери је опасан заборав а у којој релазивизација за културу сећања?
Гости емисије уредница документарних емисија РТС-а и ауторка документарног филма „Дијанина деца" Слађана Зарић и историчар Милан Кољанин, научни сарадник Института за савремену историју у Београду.
Из Загреба се јављају историчар Хрвоје Класић и Дана Будисављевић, редитељка филма „Дневник Дијане Будисављевић", а из Аустрије амбасадор Небојша Родић и дописник РТС-а Весна Кнежевић.
Емисију води Драгана Игњић
Уредник Горислав Папић
Коментари