Квадратура круга: Тунел спаса у Сарајеву

Ове године навршило се две и по деценије од пробијања тунела између Добриње и Бутмира, који је током рата Сарајлијама био једина веза са светом и једини пут којим се могло изаћи из Сарајева и ући у њега.

Првих месеци рата Сарајево је био град кавез, око кога је био опсадни прстен дуг 65 километара, из кога није било излаза. У том опкољеном граду врло брзо су се појавиле несташице, а са њима и глад и црноберзијанци, тако да су на црном тржишту цене хране врло брзо достигле астрономске цифре. Литар уља коштао је 50 марака, килограм кафе 100 марака, килограм шећера 50, једно јаје 5 марака итд.

Глад је натерала многе Сарајлије да почну да размишљају како да дођју до хране и тако се родила идеја о копању тунела који би повезао насеља Добрињу и Бутмир, одакле се могло даље и где је снабдевање било, колико-толико нормално.

Тунел је ископан за 4 месеца и 3 дана и он је за многе Сарајлије представљао тунел спаса, кроз који је за време рата прошло преко милион људи. Кроз тај тунел се могло доћи до хране, али и до оружја, муниције и нафте.

И док је за већину Сарајлија то био тунел наде и спаса, за неке од сарајевских Срба то је био тунел смрти. Тако тврди Славко Јовичић бивши посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине који каже да је на изградњи тунела страдало 5 Срба логораша из логора Силос у Тарчину и да је уз то убијено 50 Срба цивила из Храснице који су ту постављани као живи штит.

Тунел спаса у Сарајеву данас је музеј који подсећа на ратно време и патње становника Сарајева.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње