Око економије: Деценија (након) економске кризе

Да ли се свет опоравио од суноварата 2008.

Само један банкар са Вол стрита је ухапшен, а милиони људи су изгубили своје послове, куће, пензије, уштеђевину. Широм света. А епицентар кризе је био у Америци, у улици Вол стрит где се налази њујоршка берза. Истовременом, милиони долара и евра су владе дале како би спасиле фабрике аутомобила, банке и друге компаније које су тонуле због глобалне рецесије узроковане похлепом банкара који су одобравали кредите без покрића.

У Србији први на удару био је динар, који је за месеца дана упола изгубио вредност, уплашени грађани одмах су из банака повукли милијарду евра штедње, а онда су министри грађанима рекли како је криза "шанса коју Србија може да искористи". То, наравно, није био случај, већ напротив - уследила је рецесија, раст незапослености, пад инвестиција, раст јавног дуга, пад прихода... до коначног реза у каси, 2014. године.

Где су Србија и свет деценију после почетка глобалне економске кризе? Шта је криза променила, које шансе су пропуштене и да ли је коначно завршена или само паузира и вреба следећи погрешан корак - теме су о којима разговарамо у Оку економије. Гости су професор емеритус ФЕФА Михаило Црнобрња, банкари Зоран Петровић и Славко Царић.

Емисију уређује и води Весна Дамјанић.

 

Око Око

Autor:
Горислав Папић, Стеван Костић, Драгана Игњић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње