четвртак, 27. сеп 2018, 18:25
Око економије: Деценија (након) економске кризе
Да ли се свет опоравио од суноварата 2008.
Само један банкар са Вол стрита је ухапшен, а милиони људи су изгубили своје послове, куће, пензије, уштеђевину. Широм света. А епицентар кризе је био у Америци, у улици Вол стрит где се налази њујоршка берза. Истовременом, милиони долара и евра су владе дале како би спасиле фабрике аутомобила, банке и друге компаније које су тонуле због глобалне рецесије узроковане похлепом банкара који су одобравали кредите без покрића.
У Србији први на удару био је динар, који је за месеца дана упола изгубио вредност, уплашени грађани одмах су из банака повукли милијарду евра штедње, а онда су министри грађанима рекли како је криза "шанса коју Србија може да искористи". То, наравно, није био случај, већ напротив - уследила је рецесија, раст незапослености, пад инвестиција, раст јавног дуга, пад прихода... до коначног реза у каси, 2014. године.
Где су Србија и свет деценију после почетка глобалне економске кризе? Шта је криза променила, које шансе су пропуштене и да ли је коначно завршена или само паузира и вреба следећи погрешан корак - теме су о којима разговарамо у Оку економије. Гости су професор емеритус ФЕФА Михаило Црнобрња, банкари Зоран Петровић и Славко Царић.
Емисију уређује и води Весна Дамјанић.
Коментари