Пуџдемон и демони европског сепаратизма

Барселона или Мадрид: коме на руку иде право, коме однос снага у свету а који се европски региони радују догађајима у Каталонији

Декларација о незавиности Каталоније је написана, по већини тумачења је и проглашена али је истог тренутка суспендована од саме Каталоније да би се дала шанса дијалогу са Мадридом. Тако је каталонски лидер Карлес Пуџдемон покушао да изађе из најнапетије ситуације у Шпанији од смрти генерала Франка.

Који су следећи кораци званичног Мадрида? Председник Владе Рахој, по рођењу Галицијанац као и Франко, нема пуно простора за компромис, још мање га имају сепаратистички лидери Пуџдемон и Мас. Шта каже Европа? Шта каже међународно право? Да ли је у случају Шпаније битнији аргумент територијални интегритет и недељивост земље или право народа на самоопредељење?

Да ли ће у овој дилеми као и толико пута до сад, најбитнији бити однос снага у свету и ако је тако коме је тај однос наклоњен: Мадриду или Барселони? И које се све европске покрајине "радују" дешавањима у Каталонији?

Гости емисије Око:

Бранислав Ђорђевић, новинар и публиста, дугогодишњи дописник из Мадрида

Милош Хрњаз, доцент на Факултету политичких наука у Београду, експерт за међународно право

Аутор емисије: Горислав Папић

Око Око

Autor:
Горислав Папић, Стеван Костић, Драгана Игњић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње