Донирање органа, нова правила

Да ли ћемо сви бити даваоци органа?

Вероватније је да ће нам током живота бити потребна трансплантација, него да неком дамо орган. Исто тако, статистика каже и да смо спремнији да прихватимо трансплантацију, него да сами донирамо орган.

Зато и не чуди што је већ сама најава новог закона, по којем би потенцијално у тренутку смрти сви могли да буду даваоци органа, отворила бројна питања.

И док је суседна Хрватска, која модел претпостављене сагласности примењује већ 18 година, земља је у којој се најкраће чека на спасоносни орган, у Србији нема ни довољно трансплантација, а ни прецизних података о томе за колико грађана је нови орган једини лек и колико је оних који нису дочекали трансплантацију.

Да ли су ти подаци резултат страха, предрасуда, незнања, себичности или неповерења у систем?
Да ли ће нови закон поправити статистику? Како је живети са новим срцем?

У емисији Око говоре: др Душан Шћепановић, хирург и пацијент са трансплантираним срцем, др Марко Ерцеговац, директор Ургентног центра и координатор за мождану смрт, др Ђоко Максић, координатор за трансплантацију ВМА и Ана Стаменковић, новинарка РТС-а.

Емисију води Драгана Игњић.

 

Око Око

Autor:
Горислав Папић, Стеван Костић, Драгана Игњић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње