После "Олује"

Колико сећања и различита виђења онога што се догодило пре две деценије утичу на садашње прилике у региону?

Сведоци смо сасвим супротних слика и расположења - док је Хрватска славила Дан побједе и домовинске захвалности, у Србији је 5. август био Дан жалости. А већ 6-ог, размењене су дипломатске ноте: због проусташких провокација у Книну, званични Београд уручио је протестну ноту Загребу. А нешто пре тога, хрватско Министарство спољних послова протестовало је због, како су навели, спаљивања хрватске заставе у Београду и због изјава председника Србије, које су оценили као нетачне.

У међувремену, премијер Александар Вучић оценио је да је Србија достојанствено обележила дан сећања на страдале у Олуји и најавио да ће на Бечкој конференцији предложити земљама које су учествовале у сукобима на простору бивше Југославије да се установи заједнички дан сећања на све жртве страдале у тим сукобима. 

Да ли су непримерене поруке упућене Србима резултат општег расположења или само ставови малобројних појединаца? Како је Томпсон постао део државне свечаности? Да ли су предстојећи парламентарни избори у Хрватској одредили сценарио прославе?

Каква је атмосфера била у Загребу и Книну пре, током и после прославе, говоре специјални извештачи РТС-а из Загреба и Книна - Наташа Мијушковић и Милош Милић.

Разговор води Драгана Игњић.

Око Око

Autor:
Горислав Папић, Стеван Костић, Драгана Игњић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње