Око: „Болоња“ на српски начин

Да ли је примена Болоњске декларације у Србији успешна? Треба ли је поравити или, како су неки предлагали, укинути?

Када је Србија прешла на тзв. болоњски систем студирања, очекивања су била велика: повећање броја високообразованих, унапређење квалитета студија, скраћење периода студирања, повећање мобилности и студената и професора... Очекивани резултати нису постигнути - једино је у чему  се слажу и заговорници и критичари, деценију после почетка примене Болоњске декларације.

Слична искуства има и регион. Загребачки Економски факултет одлучио је, уз сагласност Национаног већа за науку и високо образовање, да од јесени уведе нови начин студирања. Тако је отворена и полемика:  да ли је то унапређење или коначно напуштање „болоњског
модела"?

Да ли је и у Србији потребно унапредити болоњски модел или га потпуно променити? Како се "Болоња" показала, после скоро дест година примене? Шта су кључни проблеми: спуштање критеријума - како кажу професори,  или конзервативни професори - како то наводе неки студенти?

О томе у „Оку" говоре: Срђан Станковић, председник Националног савета за високо образовање и професор ЕТФ-а, Миодраг Зец, професор Филозофског факултета и Милован Шуваков, саветник министра просвете.

Емисију води Драгана Игњић.

Око Око

Autor:
Горислав Папић, Стеван Костић, Драгана Игњић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње