Траг: Трагом гробова светлих

По слому Србије и преласку преко Албаније српски војници и цивили, рањеници и болесници су француским бродовима, са албанске обале, ишли у Тунис, на Корзику, у Марсеј.

Многи су стигли до Париза а велики број је подлегао ранама и болештинама па је на само једном од петнаестак српских гробаља у Француској, у Тијеу 750 надгробних споменика са именима српских жртава.

У Француску нису стизали само рањени и изнемогли српски ратници већ и велики број ђака, студената и интелектуалаца. Њих око три хиљаде пребачено је на школовање у Париз, Дижон, Бордо... Највише их је у Француску стигло 1916. године где су завршили гимназију, трговачке школе а велики број студената отишао је на универзитет.

Тако серију документарних филмова о Великом рату дописник РТС-а из Пожаревца Новица Савић наставља у Француској и Холандији одласком у Париз и на Сому, једно од највећих стратишта које је однело више од милион војника, и у Утрехт у Холандију, на најсеверније српско гробље из тог периода са двадесет девет жртава у месту Гардерен.

Око сто хиљада српских јунака и страдалника је сахрањено на гробљима све од Северног мора до Африке.

Са месним огранком Удружења потомака ратника 1912-1920. године у Француску је кренуо и пожаревљанин Ранислав Живић не би ли на Тијеу крај Париза на некој од надгробних плоча пронашао име свог деде Милоша, коме се сваки траг изгубио у време пробоја солунског фронта.

И после скоро сто година остало је незнано где су његове кости.

Аутор Новица Савић
Уредник Љубисав Алексић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње