Поигравање с генима

У последњих 15 година површине под генетски модификованим производима у свету увећале су се 80 пута. Продаја такве хране шири се у свим правцима, и судећи по изјавама последњих дана, стигла је и до Србије.

Прича се, да се не само у траговима, већ и на читавим њивама у Србији већ производи генетски модификована соја. Ипак, званичној дозволи промета такве хране, многи се противе. С друге стране, Светска трговинска организација, па и Европска унија пред Србију стављају своје услове. Траже да се актуелни закон из 2009. Године промени.

Постоји ли решење које ће задовољити све? Да ли је могуће ублажити штетне последице коришћења ГМ производа тако што ће се прецизно назначити које намирнице их садрже? Јесу ли страхови од тзв. „франкенштајнове хране" преувеличани?

Колико је опасна генетски модификована храна, и да ли ће Закон о промету такве робе моћи да заштити оне грађане који не желе да је користе?

Гости Ока су Миладин Шеварлић, професор на Пољопривредном факултету и Алексеј Тарасјев, председник Стручног савета за биолошку сигурност.

Емисију води Нада Гогић.

Око Око

Autor:
Горислав Папић, Стеван Костић, Драгана Игњић

Сваког радног дана у 18:25 - најактуелније политичке, спољнополитичке, економске и друштвене теме. Најзанимљивије приче о култури, најатрактивније репортаже. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње