субота, 23. нов 2024, 21:54
фантастична планета - Здравље
У последњој епизоди Фантастичне планете истражује се где су лимити издржљивости људског тела, гледаоци ће упознати малобројни номадски народ Мокен, који живи на мору између Мјанмара и Тајланда.
Живот у и на води променио је њихов организам тако да они могу да проведу и до десет минута под водом након само једног удаха. Такође, њихове очи под водом не виде мутно као било које друге људске, већ потпуно бистро, што им помаже да лове рибу и љускаре од којих живе.
Мокени највећи део живота живе на чамцу, на којем се рађају, живе и умиру. Ипак, након цунамија из 2004. који је десетковао њихову популацију, Мокени почињу да граде прве колибе са бетонском основом на маленим острвима у Андаманском мору.
Након Далеког истока, Владимир Банић путује у Израел, где Фантастична планета добија ретку прилику да снима женску борбену јединицу израелске војске.
Банић затим разговара са Ран Накашом, инструктором Крав Маге и боксерским шампионом, који је помоћу ове две вештине обучава израелске специјалце. Накаш објашњава Банићу какве је невероватне ствари приметио и код своји полазника, али и на сопственом телу.
На крају, за Фантастичну планету говори некадашњи командос израелске војске који је у Јом Кипурском рату заробљен. У свом емотивном интервјуу поверава Банићу како су му изгледали дани које је провео у заробљеништву у Египту.
На крају, Банић сезону Фантастичне планете завршава у Словенији. Тамо покушава да сазна какве везе има човечија рибица са људском врстом и да ли можемо у медицини или фармацији да искористимо знања о њеном геному који је чак 150 пута компликованији од нашег. Како то биће живи и до 150 година, а може да гладује и целих десет.
После Постојнске јаме, Банић иде у висине, код акробата из групе Dunking Devils. Они не само што морају да познају границе свог већ да добро буду упознати са простором и кинетиком сваког другог тела у својој групи.
На крају, границе људске издржљивости и тога како стрес може да утиче на човека, Банић сазнаје од човека који се цео живот бавио једном од најтежих дисциплина – политиком. Он је био посланик, председник скупштине, премијер и председник у два мандата. Неко коме је бављење овим послом узело здравље, али дало прилику да оствари своју највишу амбиицију – да води државу. Борут Пахор, сада пензионер, прича колико је тешко бити "на оној страни гласачког листића".
Коментари