Србија на вези

На 26. годишњицу од почетка НАТО бомбардовања Југославије на РТС-у је приказана прва епизода документарног серијала "Хронологија једног бомбардовања". Са ауторком Слађаном Зарић, разговарамо о томе како је серијал настао, шта ју је мотивисало да истражује ова догађања, шта је ново сазнала из архивских материјала и како се стратегија НАТО-а мењала од операције која је требало да траје неколико ноћи до рата који је трајао 78 дана. Прва епизода посвећена је првим данима бомбардовања и садржи потресна сведочења преживелих војника и цивила, као и изјаве родбине и пријатеља настрадалих.

Тих ратних година многи су напустали земљу, медју њима је била и Весна Станишић, драматург, преводилац и пизоришни продуцент. Са породицом се преселила у Шведску. Наставила је тамо да се бави својим послом али и да кроз низ пројеката повезује београдско Народно пизориште и Краљевско драмско пизориште из Стокхолма. Ових дана бирави у Београдугд где је и представила своју књигу "Укус сунца", мемоарско дело о деведесетим годинама прошлог века и искушењима пред којима су се нашли наши исељеници с почетком сукоба у бившој Југославији. Прилог припремио колега Борис Миљевић

Како су ратни сукоб доживљавали они који су већ били у иностранству, сазнаћемо од колеге Борислава Лалића, дугогодишњег дописника Тањуга из Америке. Кроз његова сведочења присетићемо се демонстрација наше дијаспоре испред Беле куће, против НАТО бомбардовања, али и како је било извештавати са мировног споразума у Дејтону, где су се сусрети и преговори, углавном, одвијали иза затворених врата. Током дуге и богате каријере, наш саговорник имао је прилике да упозна многе државнике, револуционаре, књиженике, нобеловце, као што су Фидел Кастро, Долорес Ибарури Гомес, Габријел Гарсија Маркес, Михаил Горбачов, Хавијер Солана. Са многима је постао добар пријатељ, а са појединима је прекинуо сваки контакт.

Уредник емисије Драгана Живојновић
Pеализатор Ернестина Глигоријевић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом