(Под)сећање на Козару

Ове године навршава се 82 године од чувене Битке на Козари, која је почела 10. јуна 1942. и трајала је 27 дана, у којој су нацистичке немачке снаге, уз помоћ хрватских усташко-домобранских јединица, напале вишеструко слабије локалне партизанске јединице. Била је то једна од најкрвавијих битака у време Другог светског рата на подручју бивше Југославије, у којој су највеће жртве били цивили.

Козара је постала симбол страдања и отпора српског народа у борби против немачких нациста и хрватских усташа. Била је то огромна голгота српског народа тог краја. Тачан број страдалих и несталих лица у време непријатељске офанзиве на Козару ни данас се не зна, а вероватно се никада неће ни сазнати. Према досадашњим подацима, у тој бици страдало је око 40.000 цивила, а 68.000 је заробљено и одведено у логоре, пре свега у Логор Јасеновац, који је познат и као "Логор смрти". Најстрашније од свега јесте чињеница да је од тог броја више од 23.000 деце са Козаре завршило у логорима.

Колико данас знамо о тим страховитим догађајима, калварији српског народа на Козари лета 1942. године, о ужасима у Јасеновцу, и колико уопште знамо о дешавањима и страдањима нашег народа за време Другог светског рата? Догађаји из тог периода се све више запостављају, миноризују и, коначно, заборављају. Сведоци смо и злоупотребе тих догађаја, погрешне интерпретације, као и намерног кривотворења прошлости.

Како се одупрети свим тим негативним појавама? Да ли нам то треба? Колико данас знамо о Козари, посебно млађе генерације? Колико нам је заиста стало да знамо истину и да негујемо културу сећања? Како да сачувамо прошлост од заборава?

Фактографски, кроз разговоре са историчарима, познатим београдским интелектуалцима пореклом са Козаре, са преживелим страдалницима козарачке епопеје, члановима Удружења Козарчана у Београду и другим саговорницима емисија нас подсећа на део наше трагичне прошлости, као и на значај саме планине Козаре.

Емисија је рађена пре две године, поводом 80 година козарчке епопеје.

Нада Вукелић и Мирослав Карлица Нада Вукелић и Мирослав Карлица

Аутори емисије Мирослав Карлица и Нада Вукелић

Музичка уредница Бранка Лолић

Редитељка Ерна Глигоријевић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње