Дворци Војводине: Деца деветнаестог века

После победе Еугена Савојског код Сенте крајем 17. века, Аустрија је поново овладала јужним деловима Паноније.

Моћна царевина покренула је велике реформе: сељаштво је ослобођено везаности за земљу, изједначене су религије  и омогућен приступ некатолицима у државне институције. Дух новог времена потпуно ће изменити до тада пусте и мочварне равнице Бачке и Баната. Међу Србима племићке титуле и право на велике поседе, добиле су породице Поповић-Текелија, из Арада, Старимировићи из Кулпина, браћа Ђорђе и Стеван Зако из Старе Кањиже, Спасоје Јагодић од Керњаче, Сервијски-Ђурковић из Турске Кањиже.

После распродаје државне земље, велика имања стичу браћа Фернбах у Апатину, Карачоњи у Беодри, гроф Котек у Футогу, Лазар Лукач у Ечки ... Већина њих убрзо, крајем 18. и током 19. века, на својим имањима граде дворце и летњиковце.

Данас је у Војводини регистровано око 6о таквих грађевина различите архитектонске вредности. Неки су под заштитом државе а већина пропада или су потпуно разрушени. Како се десило да та необично ретка баштина за ове просторе, и не мање вредна, буде заборављена.? Ко су били ти људи и да ли их је покретала само жеља за стицањем богатства? Могу ли дворци Војводине добити прилику за још један круг сјаја и раскоши? То су нека од питања којима се бави прва епизода серије Дворци Војводине ДЕЦА ДЕВЕТНАЕСТОГ ВЕКА. О томе говоре: др Бранка Кулић, историчар уметности, др Јасна Кораћ, пејзажни архитекта, Иван Стратимировић, праунук Ђорђа Стратимировића , вође буне 1848. године и други.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње