РТС Наука: Програмска шема - петак, 02. јун 2023

Декодирање: Друга емисија
Декодирање је емисија магазинског типа у трајању од 30 минута, којом се кроз прилоге из различитих области друштвених, природних и техничких наука гледаоцима објашњавају значај, специфичности, примена и проблематика појединих аспеката ових наука.

Наша историјска авангарда: У чељустима дијалектике
Надреалистичка група се формира годину дана после увођења Шестојануарске диктатуре у Краљевини Југославији, која је донела потпуну цензуру над медијима и која је трајала до 1931. године.

Професионалци: Бојана Панић
Гост емисије Професионалци је др Бојана Панић молекуларни биолог. Дипломирала је 2000. године на Биолошком факултету у Београду као студент генерације.

Наука 2018: Срећа, други део
Постоји ли уопште срећа? Да ли је она субјективни или објективни осећај? Од чега зависи срећа? Емисију почињемо реченицом Душка Радовића да је неко данас пресрећан што је нашао место за паркирање, а да је неко несрећан што му се родило женско дете. И даље истражујемо зашто је то велика истина, има ли наука објашњење шта коме и колико треба за срећу.

Београдско благо: Београдска тврђава
Карактеристична визура тврђаве, на узвишењу изнад ушћа Саве у Дунав, вековно је обележје Београда и нуклеус из кога се развио савремени мегаполис.

Како мисли Академија: Зграда и човек
Архитектура је спој науке и уметности, специфична веза између човека и природе, простора и традиције, породице и друштва.

Филозофија и…: Страхови
Kада крочимо у живот, већ тада се сусрећемо са страхом. Реч је о урођеној реакцији.

Некада давно – српске народне бајке: Прогоњене девојке
У последњој епизоди серије тумачимо "Пепељугу". Зашто су сирочићи специфични јунаци бајки? Зашто се Вукова верзија "Пепељуге" разликује од Пероове? Зашто нема балова, а зашто се Пепељугина мајка претвори у краву? Како је мајчинство и веза са дететом приказана преко везе са кравом у нашој верзији Пепељуге, коју је Вук забележио према ономе што је чуо у детињству у Тршићу?
Коментари