уторак, 22.04.2025, 20:34 -> 13:23
РТС ЛАБ: Дан планета земље
Шта се дешава на Трећем камену од Сунца? Научили смо да користимо његове ресурсе, али не чујемо вапај. За еколошке катастрофе, загађење ваздуха, река, поплаве…. криви смо! Којим оружјем се борити против непријатеља званог немар, немар нас који себе називамо најителигентнијом врстом. Какви смо то домаћини у заједничкој кући?

Традиционално, више од 50 година уназад, 22. априла обележава се Дан планете Земље. Да ли се за то време нешто променило... нажалост, није... јер стари фрижидер и точак аутомобила и даље плутају Дунавом а ваздух видимо голим оком… Ко је заказао, појединац или систем?
Имамо ли земаљских разлога за бригу? Колико је читава планета, а колико Србија у овом тренутку еколоШки угрожена и чиме највише?
Да ли нам потрошачка култура дозвољава да сачувамо планету?
Да ли је свет у нашим рукама и шта нам је чинити, разговарамо са Саром Павков из Министарства за заштиту животне средине и др Томицом Мишљеновићем са Болошког факултета.
Да ли живимо у ери у којој је човек највећа еколошка сила на свету. За РТС Лаб о новом геолошком добу, антропоцену, говорили су професор Јан Заласјевич са Универзитета у Лестеру и професор Борис Холцер са Универзитета Констанца.
Из Приридњачког музеја доносимо причу о угроженим врстама животиња у нашој земљи. Шта нам је преостало, шта смо добили а ста изгубили, када ставимо на папир рачуница је јасна и тек тада знамо у каквом је стању наша планета.
Енергијом људског тела - без загађења, можемо ли бајсом на посао, у школу и зашто не питали смо двоточкаше?
Емисију водили Вукашин Јањић и Јана Војновић.
Уредник емисије је Марија Цвијић.
Коментари