Културна баштина Србије: Споменик природе – Сопотница

Споменик природе „Слапови Сопотнице“ налази се у југозападној Србији, на територији општине Пријепоље, на падинама планине Јадовник. На овом невеликом и мало познатом простору нетакнуте природе до сада је истражено и забележено 35 водопада, које од свог изворишта до ушћа у Лим ствара Сопотничка река. Истраживачи кажу да их има још, али да због тешког терена још нису сви откривени.

Културна баштина Србије: Споменик природе –  Сопотница Културна баштина Србије: Споменик природе – Сопотница

Захваљујући огромној воденој снази, овај споменик природе баштини и споменике материјалне културе, односно надалеко чувене воденице и ваљарице које су у прошлости давале живот овоме крају. Сопотничка река припада краћим водотоцима и на свом кратком току створила је призоре невероватне лепоте. Некима се можда највише допадају многобројне и живописне каскаде такозваних Средњих водопада, али дах свакоме застаје пред призором Горњих водопада, који се уз заглушујући хук величанствено обрушавају са 1.150 метара надморске висине и, само себи знаним путевима кроз беспуће, хрле у загрљај Лиму.

Најдоступнији, и по многима најатрактивнији, јесте Велики водопад. Посебан изазов представља спуштање низ овај водопад висок преко 35 метара, наравно, уз помоћ и надзор чланова Планинарског друштва „Камена гора“, које се стара о овом природном добру, и њиме управља. На темељима које су још 1901. године поставили Јосиф Панчић и Јован Жујовић, ПД „Камена гора“ својим завидним старањем о Споменику природе „Слапови Сопотнице“ већ годинама показује да планинарство није само спорт већ и друштвени покрет који подразумева посебан однос према природи и посебан стил живота. Зато на подручју овог споменика природе нећете видети ништа од вештачког материјала, нећете видети бачену празну амбалажу,  ни папирић. На сваком кораку сама природа као да вам шапуће да „Слапови Сопотнице“ јесу наше заједничко добро, али и наша заједничка одговорност да то добро сачувамо за генерације које долазе после нас.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом