уторак, 15.04.2025, 19:00 -> 11:44
Културна баштина Србије: Од Плочника до Царичиног града, II део
На подручју пет најсиромашнијих општина у Србији, које су уз то стратешки изузетно важне за Србију – Куршумлија, Медвеђа, Лебане, Бојник, Прокупље – налазе се културно-историјска блага, споменици природе и реткости од националног, европског и светског значаја.

Пет општина деле подручје чудновате Радан планине, чијим се феноменом већ низ година бави Завод за заштиту природе Србије. Међутим, то је и планина која својим природним и културно-историјским добрима истовремено спаја пет општина југа наше земље. То је покренуло енергију и знање групе људи овога краја – јер од људи све креће – који су сачинили пројекат чији је крајњи циљ излазак из сиромаштва, културни и економски напредак и заустављање расељавања младих људи. Први задатак био је да се раданско подручје са својим благом приближи домаћој и светској јавности. То подразумева изградњу комуникација које би повезале природна и културно-историјска блага раданског подручја. Јер, ваља знати да је Радан планина у византијско и српско средњовековно доба била густо насељена и да су преко ње водили важни путеви који су спајали исток и запад овог дела Европе. Препознали смо ову иницијативу групе ентузијаста и визионара и пре нешто више од годину дана кренули у реализацију документарно-научног филма из два дела који повезује најзначајнија места овог подручја. Овај филм трајне вредности реализован је са непојмљиво скромним средствима и уз минималне продукцијске услове, али са великим ентузијазмом, знањем и залагањем целе екипе. Зато је и рађен у неколико фаза, онако како смо обезбеђивали услове за наставак снимања. Свесни да се овакви филмови свуда у свету раде са неупоредиво већим буџетом и модерним техничким средствима, сви чланови екипе улагали су максимум свога знања и енергије. Мора се нагласити да филм не би угледао светлост дана без велике помоћи АД Планинке из Куршумлије, МУП-а Србије, који је обезбедио хеликоптер за снимање из ваздуха, Института за историју, Регионалног музеја Прокупље и других стручњака и становника овог краја који су од самог почетка схватили значај реализације оваквог пројекта.
У две получасовне епизоде представили смо и гледаоцима приближили најзначајнија места раданског подручја, као и саму Радан планину, која је на неки начин природни главни јунак филма. Први део филма почиње у Плочнику, надомак Прокупља, где је једна цивилизација нестала у пламену пре седам хиљада година. Ту су потом базилика из 6. века и прве задужбине Стефана Немање, манастири Св. Богородице и Св. Николе, надомак Куршумлије, која је неко време била и прва престоница Стефана Немање. Гледаоци ће потом моћи да добију још нека сазнања о чудесним водама Луковске и Пролом бање. Први део филма завршава се у јединственој Ђавољој вароши, природном феномену који је од пре две-три године познат широм света. Други део филма наставља пут од Ђавоље вароши и преко ништа мање лепог и загонетног Радана, до Царичиног града, који је у 6. веку подигао велики византијски владар и градитељ Јустинијан Први, града који после хиљаду и пет стотина година чува сведочанства о једном од најсјајнијих периода Византије. На овом путу гледаоци ће моћи да виде и село Ђаке, Соколов вис, Деливоде, Рипиводе, место које је наша екипа имала срећу да прва овековечи камером. Свако од места које смо снимили и обрадили сигурно заслужује својим значајем засебан филм, али сматрамо великим достигнућем ако овај подухват оствари бар део едукативног задатка и културне улоге јавног сервиса. Такође, велики успех биће ако цео подухват подстакне рађање нових идеја које ће отворити путеве за економски напредак пет најсиромашнијих општина у Србији.
Аутор филма: Милица Бајић Ђого
Сниматељи: Милан Станић и Драган Живић
Режија: Лела Јанић
Коментари