Лични космос: Андрић у окупираном Београд

Ова емисија “Лични космос”, посвећена је Иви Андрићу, др Жанети Ђукић Перишић, књижевници и књижевној историчарки, ауторци књиге "Небо над Београдом: Андрић и престоница", води гледаоца кроз Беорад под немачком окупацијом и послератном Београду.

Лични космос: Андрић у окупираном Београд Лични космос: Андрић у окупираном Београд

Жанета Ђукић Перишић је у Задужбини Иве Андрића радила дуги низ година, од места стручне сараднице до управнице.

Свој научно-истражички рад посветила је нобеловцу у бројним објављеним књигама. Добитница је Вукове награде Културно-просветне заједнице Србије за 2023. годину.  

Емисија прати писца који 1941. стиже у бомбама разрушени Београд. На железничкој станици га дочекује адвокат Миленковић који ће му уступити собу свог стана у Призренској 7, кући у којој су настала Андрићева највећа дела: На Дрини ћуприја, Травничка хроника и Госпођица.

У емисији откривамо како је Андрић, као бивши дипломата и југословенски амбасадор у Берлину, избегао испитивања у Гестапоу, на који начин је одбио да потпише Апел српском народу и  зашто се наљутио на издавача Цвијановића.

Андрић у окупираном граду дели судбину становника града, трагичне догађаје, као што су вешање родољуба на Теразијама и Савезничко бомбардовање на Ускрс, 1944. године, као и свакодневну немаштину, довлачење канти са водом, недостатак хране и дрва.

Ослобођење Београда, 20. октобра 1944. Андрић посматра са терасе стана у Призренској 7., а у новоствореној социјалистичкој Југославији постаје угледна фигура. Нобелову награду за књижевност добија 1961. године. Жанета Ђукић Перишић открива како је тадашњи председник Републике, Јосип Броз Тито реаговао на ову вест. Као неко ко се деценијама бавио пишчевим животом и опусом, говори о Андрићевом односу према женама, љубави према Милици Бабић, идеологији, политици, ћутању и уздржаности.  

Уредник емисије Мирјана Бјелогрлић, сниматељи: Драган Лапчевић и Хаџи Владан Мијаиловић, монтажер Мирослав Николов, редитељ Ивана Стивенс.                

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса