Гласови из прошлости - Приче о легатима: Како то ради свет

У деветој причи истражујемо како се европске земље односе према поклоњеном културном благу. Која од њихових правних искустава можемо користити? Како решити проблем финансирања? Како се подстиче филантропија?

Гласови из прошлости - Приче о легатима: Како то ради свет Гласови из прошлости - Приче о легатима: Како то ради свет

За почетак одлазимо до Велике Британије, која себе види као светског лидера у култури и уметности. Поруке које смо пронашли на сајту њиховог министарства културе могу бити врло занимљиве за нас:

„Иновативна, изазовна и узбудљива уметност и култура побољшавају животе људи, користе нашој економији и привлаче туристе целог света. Уметност и култура јачају заједнице, приближавају људе и уклањају друштвене баријере.“

Финансије су и за највеће светске економије најважније питање. Како су финансирање културе решиле Велика Британија, Француска и Немачка? Оне немају један кровни закон, већ више закона и подзаконских аката који регулишу питања у овој области. Тако се подстиче сарадња са приватним сектором, који се охрабрује да што више средстава улаже у културу и пореску политику.

У овој емисији подсећамо да и код нас постоји институција која се може мерити с напредним европским примерима. То доказује вишедеценијски посвећени рад Галерије Матице српске у Новом Саду, која данас баштини фонд од 12.000 уметничких предмета. Кључ успеха Галерије, која више од 170 година прикупља културно благо, налази се у озбиљном раду, поштовању и поверењу, посвећености, неговању осећања поноса и родољубиве филантропије, свести о значају геста даривања. Промовишући их деценијама, Галерија Матице српске показује нам сигуран пут за очување културног наслеђа.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом