Добро је, добро је знати: О будућим новим лековима против рака

Још од 2008. године, у оквиру Факултета медицинских наука Универзитета у Крагујевцу постоји Центар за молекулску медицину и истраживање матичних ћелија, где се испитују имунске основе и механизми специфичних болести и имуномодулаторске карактеристике матичних ћелија.

Добро је, добро је знати: О будућим новим лековима против рака Добро је, добро је знати: О будућим новим лековима против рака

У сарадњи овог центра и Природно-математичког факултета недавно је објављен рад који доказује да је могуће откриће новог лека против рака који би имао мање нежељене ефекте а исту ефикасност као постојеће терапије.

У овој емисији серијала „Добро је, добро је знати“ говорићемо о научним чињеницама и том новом молекулу који је привукао пажњу светске научне јавности и који има потенцијал да победи малигнитет. Користимо прилику да госте питамо и о другим пројектима. Говорићемо и о томе да ли се лечењем инсулинске резистенције појачава имунски одговор против тумора и имају ли и ти лекови своје место у терапији, а можда чак и превенцији.

 Гости емисије су научни саветник проф. др Иван Јовановић и проф. др Бојан Стојановић.

Проф. др Иван Јовановић је после дипломирања на Медицинском факултету Универзитета у Крагујевцу завршио специјалистичке студије из области имунологије и докторске академске студије. На Факултету медицинских наука у Крагујевцу прво је радио као асистент за ужу научну област онкологија, а затим као доцент и ванредни професор за уже научне области микробиологија и имунологија и онкологија. Од 2021. године је редовни професор. Члан је Лекарске коморе Србије и Друштва имунолога Србије. Шеф је Катедре за микробиологију и имунологију и основе онкологије.

Учествује у реализацији више пројеката које финансирају Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, Фонд за науку Републике Србије, као и Факултет медицинских наука Универзитета у Крагујевцу. Активно се бави научноистраживачким радом у Центру за молекулску медицину и истраживања матичних ћелија Факултета медицинских наука Универзитета у Крагујевцу. Аутор и коаутор је више од 120 научних радова,  а другу годину заредом је на Стандфордовој листи најутицајнијих научника на свету.

 

Проф. др Бојан Стојановић је одмах након дипломирања на Медицинском факултету Универзитета у Крагујевцу започео академску каријеру као сарадник у настави, а затим и као истраживач-сарадник на Катедри за хирургију истог факултета. Завршио је специјализацију из опште хирургије и наставио свој професионални развој на Клиници за општу хирургију Универзитетског клиничког центра у Крагујевцу, где тренутно обавља функцију шефа Одељења дневне болнице. У међувремену завршава докторске студије из области клиничке и експерименталне хирургије. 

Као хирург има вишегодишње искуство у оперативном лечењу акутних и хроничних стања у абдоминалној хирургији. Посебно је посвећен лечењу и истраживању болести панкреаса, као и примени минимално инвазивних и лапароскопских процедура у хирургији дигестивног система.

Део је истраживачког тима Центра за молекуларну медицину и истраживање матичних ћелија Факултета медицинских наука у Крагујевцу, где доприноси пројектима који интегришу савремене научне методе у клиничку праксу.

Аутор и коаутор је више од 120 научних радова и презентација на међународним скуповима. На основу изузетних резултата у наставном и научном раду, испунио је двоструке услове за избор у звање ванредног професора.

Уредник је Маријана Вук Мрђа, организатор Драган Костић, монтажер Слободан Бајкић, а редитељ Драгица Гачић.

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове