Тајне људског тела: Чулни систем

Да ли сте се икада запитали како доживљавамо свет око нас — његове боје, мирисе, звукове, укусе и текстуре? Како знамо да је кафа горка, да је ружа црвена, или да се аутомобил приближава иако га не видимо? Одговор на ова питања лежи у нашим невероватним чулима.

Тајне људског тела: Чулни систем Тајне људског тела: Чулни систем

У новој епизоди серије "Тајне људског тела", истражујемо тајанствени свет чулног система, откривајући како наша чула, кроз сложену мрежу рецептора и неурона, преносе информације нашем мозгу, омогућавајући нам да схватимо и доживимо све што нас окружује.

Сва наша чула — вид, слух, мирис, укус и додир — играју подједнако важну улогу у прикупљању информација из нашег окружења. Али, када се ради о обради информација, чак 70% свих чулиних рецептора у нашем телу налази се у нашим очима. У овој епизоди сазнајте зашто се око често пореди са фотоапаратом и шта нам све откривају наше трепавице, које нису само симбол лепоте, већ и прва линија заштите нашег вида.

Поред вида, сазнаћете и зашто је чуло мириса најстарије и најснажније чуло, како мириси имају моћ да нас врате у одређени тренутак из прошлости и како они често служе као прво упозорење на опасност. Откријте зашто је наш осећај укуса повезан са осећајем бола када једемо нешто љуто и како уши могу разазнати све врсте звукова, од најтиших до најгласнијих.

Уредник серије: Блаженка Бијелић

Сценариста и главни наратор: Др Александра Патенковић

Сарадници: Кристина Филиповић, Сара Станић, Јована Трифуљеско, Марта Јовановић и Стефан Пејић

Монтажер: Ненад Џодић

Дизајнер тона: Драгана Робертсон

Директор фотографије: Драган Лапчевић

Редитељ: Марко Јефтић

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове