Наука у селу: Пашњаци под облацима

Национални паркови и паркови природе су заштићена подручја специфична и јединствена по природи, биљакама и животињама које ту постоје али и по људима чији су корени дубоко везани за простор, културу и традицију краја.

Одлазак људи са Старе планине траје деценијама. Данас су ова села пуста а природа препуштена себи да буја, расте и да сама себе угуши. Високи планински пашњаци напуштени од људи и њихове стоке зарасли су у жбуње а бачија је све мање.

У парку природе Стара планина данас постоји неколико села. Људи је мало а све је мање и стоке коју су некада чиниле искључиво аутохтоне расе као што је каракачанска овца, праменка, буше, магарци и брдски коњи. Пашњаци су зарасли а уместо ретких биљака које су биле заштитни знак Старе планине све је више клеке и жбуња.

Има ли наде за повратак људи у ова села?

Сергеј Иванов по професији ветеринар, после студија вратио се у Димитровград и на својом газдинству у подножју Старе планине поред магараца одгаја око 200 оваца и коза.

Александар Васов на својој фарми Равна шума чува аутохтоне расе каракачанску овцу, балканску козу и каракачанског пса овчара. Они су нада Старе планине.

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње