Српска принцеза Ана Јакшић: Ана Јакшић и Иван Грозни

Четврта епизода серије "Српска принцеза Ана Јакшић", Документарне редакције РТС, снимана је делом ван Москве у Тројице-Сергијевој лаври, најважнијем духовном центру Руске православне цркве, где је баба Ивана Грозног, Ана Јакшић, долазила као ходочасник. Такође, екипа РТС забележила је још један важан траг Ане Јакшић у Русији. У летњој царској резиденцији Коломенско, у цркви Усековања Св. Јована Крститеља, Иван Грозни је део цркве-параклесион посветио баш својој баби Ани.

"Оно што је најзначајније у овој епизоди је, свакако, улазак у Кремљ, у срце православља, у Цркву Св. Архангела Михаила. Дозволу за снимање за то не добијају чак ни руске телевизије, а камоли стране, а ми смо у томе успели и забележили шта чува најскровитији храм на Саборном тргу, где ногом није крочио ниједан туриста, тек ретки историчари и стручњаци.

Архангелски сабор градили су велики кнежеви Иван ИИИ и Василије ИИИ, а црква је завршена и осликана за време Ивана Грозног. У том фрескопису између великих кнежева-владара Русије налазе се и фреске које говоре о томе колико је Иван Грозни имао свест о свом пореклу.

Његова баба је негујући традицију славне српске прошлости, унела у руски двор, а преко њега и у читаво царство, култ српског светитеља Саве Немањића. Зато се на североисточном стубу, најближем олтару, налазе фреске са ликовима Светог Симеона, Светог Саве и Кнез Лазара" - каже ауторка Ранка Јакшић.

Проф. Алексеј Тимофејев, у улози наратора у овој серији, говори како је Црква Св. Архангела Михаила највећа светиња Русије која чува ликове руских светаца, али и српских. У току смутње и рушења Москве фреске су доста страделе. Средином 17. века долази до обнављања фресака, када више није било ни Ане Јакшић, ни њене породице Глинских, ни породице Рјуриковича, али свест о постојању српско-руских веза остаје, јер на истим местима остају и фрескописи који сведоче о крвној вези, коју је унела у Русију Ана Јакшић.

Историчари, професори на Одељењу за светску и руску историју Универзитета у Москви МГИМО, проф. Татјана Черњикова и проф. Јарослав Вишњаков причају о томе како је баба Ивана Грозног, Ана Јакшић, имала удела у јачању руско-српских односа и колико је њеним присуством на двору забележен значајан пораст српско-руских културних веза у 16. веку. Иван Грозни је под њеним утицајем наставио традицију оца и деде да на двор прима изасланике из српских и светогорских манастира, који су долазили по помоћ.

У улози Ане Јакшић - глумица Миомира Драгићевић
Ауторка, уредница, сценаристкиња: Ранка Јакшић


Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње