среда, 21. авг 2024, 23:25
Добро је, добро је знати: О аутизму
Можете ли и да претпоставите колико је данас особа у аутистичном спектру? Према званичној статистици САД-а од 58 деце, једно је специфичног развоја или у аутистичном спектру. У Србији је ситуација слична. Од 100 деце, једно сигурно има дијагнозу аутизма.
Примећујете ли децу која можда ходају на прстићима, лепршају рукицама, врте предмете, играју се сама и не говоре много.... Ако само мало обратите пажњу, има их много. И обично се за аутизам каже да они живе у свом свету. Не! Они живе у овом свету, сада и овде а од свих нас који нисмо у аутистипчном спектру очекује се подршка, разумевање и помоћ а од науке решење. Шта је у основи аутизам, који су на науци засновани третмани,како мање лутати у потрази за помоћ, чему се надати… само су нека од питања која постављамо проф. Ненаду Глумбићу. Ненад Глумбић је редовни професор Факултета за специјалну едукацију и рехабилитацију Универзитета у Београду. Завршио је Дефектолошки факултет са просечном оценом 9,90 и на истом факултету је магистрирао и одбранио прву докторску дисертацију из области аутизма у Србији. Више од двадесет година бави се аутизмом и другим неуроразвојним поремећајима. Био је на кратким студијским боравцима на универзитетима у Бристолу и Оксфорду. Учествовао је у великом броју научних и стручних пројеката. Био је руководилац пројекта "Социјална партиципација особа са интелектуалном ометеношћу" који је финансирало Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
У својству члана радне групе Министарства здравља Републике Србије учествовао је у изради Смерница за скрининг, дијагностику и интервенције за децу и одрасле с поремећајем из спектра аутизма. Сарадник је Верског добротворног старатељства Архиепископије београдско-карловачке. Аутор је пет књига и више од 400 научних и стручних радова.
Уредник и водитељ је Маријана Вук Мрђа, организатор Драган Костић, монтажа Душан Заложник, редитељ Наталија Мићевић.
Коментари