Добро је, добро је знати: О хиропрактици

У овој емисији серијала Добро је, добро је знати… доносимо резултате научних истраживања о ефектима музике на срце и крвне судове. Овај научни рад је одавно награђен на Европском конгресу кардиолага и данас на основу тих доказаних научних чињеница, у пракси нашег госта свакодневно се бележе бенефити кванититаивне музикотерапије у кардиогији. Гост емисије је професор доктор Предраг Митровић, специјалиста интерне медицине, кардиолог.

Запослен је на одељењу Ургентне кардиологије у Ургентном центру и Клиници за кардиологију Универзитетског клиничког центра Србије од 1994. године, сада као директор Интерне медицине и начелник Пост-коронарног одељења и Ургентне кардиологије у Ургентном центру и Клиници за кардиологију УКЦС. У настави је од 2000. године на Катедри Интерне медицине Медицинског факултета Универзитета у Београду, а од 2021. године је у звању редовног професора.

Након завршене средње школе, определио се за Медицински факултет по узору на свог оца и старију сестру. Данас каже да медицину посебно воли због тога што некоме директно може помоћи и истиче да је тај осећај импозантан! Због широког опуса докторових интересовања, јавило се питање – да ли постоји одређени звук који помаже пацијентима у медицинском погледу…

Проф. др Предраг М. Митровић је био стипендиста владе Сједињених Америчких Држава за докторске студије из области генетике. Магистрирао је из области кардиологије на Медицинском факултету Универзитета у Беогрду, на тему примене вештачке интелигенције у области кардиологије, а 2006. године је докторирао такође из области кардиологије на Медицинском факултету Универзитета у Беогрду, на тему акутног инфаркта миокарда код оперисаних болесника. Сертификован је као европски кардиолог од стране Европског удружења кардиолога и професионални члан је Америчког удружења за срце. Члан је Радне групе за инвазивну дијагностику и Радне групе за ехокардиографију, као и Радне групе за срчану инсуфицијенцију Европског удружења кардиолога. Такође је и члан Медитеранског удружења кардиолога и кардиохирурга. Редован је члан научних и организационих одбора симпозијума, конгреса и научних скупова кардиолога Србије. Оснивач је и председник Београдског кардиолошког клуба, оснивач је и уредник међународног кардиолошког часописа и председник Удружења коронарних јединица Србије. Добитник је многих награда и признања.

Још 1991. добио је награду "Професор Слободан Крајиновић“ Медицинског факултета Универзитета у Београду, за најбољи научно-истраживачки рад из епидемиологије. Затим 1995. добитник је друге награде Међународног удружења епидемиолога за научно-истраживачки рад.1998. добио је неколико признања од Међународног библиографског центра из Кембриџа због великог броја објављених публикација из области медицинских наука. Добитник је и признања Српског лекарског друштва за изузетан допринос на пољу кардиологије. До сада је објавио више од 900 научно-истраживачких радова и одржао више десетина предавања по позиву у земљи и иностранству.

Од 1992. године бави се лечењем и праћењем болесника са хируршком реваскуларизацијом миокарда, а од 2002. године интензивно се бави проучавањем примене музике у лечењу код болесника са болестима срца.

Добитник је Признања “Златна значка” Културно-просветне заједнице Србије. Члан је Удружења књижевника Србије и носилац многих активности удружења. Године 2006. објавио је свој први роман "Сан ургентне ноћи“ а 2009. други роман "Не свиђа ми се да ти буде пријатно“. У међувремену, 2007. изадао је књигу "Мали лексикон бола“ и пре шест година 2018. објавио је свој трећи роман а 2020. године објављен му је четврти роман "Пун пансион“ који прати музички компакт-диск са музиком из књиге коју је сам компоновао и одсвирао.

Професер др Предраг М. Митровић је члан Удружења музичара џеза, рока и забавне музике, добитник је Повеље Удружења музичара џеза, рока и забавне музике за допринос развоју музичког стваралаштва и интерпретације. Члан је Светског удружења за музикотерапију, као и Интернационалног удружења за музику и медицину. Добитник је награда Европског удружења кардиолога за примену музике у лечењу кардиоваскуларних болести 2009. године. Објавио је издање ауторске уметничке музике под називом “Класика Дендија” као и ауторски џез албум “48 минута на Косанчићевом венцу”. Оба издања су компонована и снимљена по стандарду “Здрава музика” квантитативне музикотерапије. 2010. године је био суоснивач прве ревије уметничке музике у нашој земљи и на Балкану, под називом "Музика Класика“, која је намењена љубитељима уметничке музике и музичким професионалцима. До сада је објављено 42 броја ревије “Музика Класика”.

Од 1978. године активно се бави алтернативном музиком (најчешће област алтернативног попа). Аутор је и коаутор великог броја песама из ове области и седам званична издања. До сада је одржао преко 400 концерата у земљи и иностранству и имао око 350 наступа у медијима. Од 1986. године бави се хорским певањем. До сада је певао у Певачком друштву "Мокрањац“, "Првом београдском певачком друштву“, као и у хору "Браћа Барух“ и "Бранко Крсмановић-Обилић“. Учесник је преко 140 међународних турнеја и концерата, као и великог броја домаћих наступа. Од 2000. године је и члан хора и студија за духовну музику "Мелоди“.

Професору доктору Предрагу Митровићу додељена је награда за трајни допринос култури и уметности града Београда, "Златни беочуг.“. Истиче велику част и захвалност према комисији и свим људима који се баве уметношћу, културом и науком, а који су препознали његов вишедеценијски труд, који је сад у мају 2024. године и крунисан овом наградом!


 

 

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње