Историја науке: Војислав Суботић

Утемељивач српске хируршке школе, светској и домаћој науци оставио је у наслеђе нове методе у и кардиохирургији и афирмисао нашу медицину у областима абдоминалне хирургије, урологије и ортопедије. Војислав Суботић, син књижевника, песника и политичара Јована Суботића, студирао је медицину у Бечу и Паризу, а самосталну праксу започео је у Земунској болници 1884. године.

Млади лекар унео је мноштво новина у медицинску праксу: увео је општу анестезију, успешно изводио разне медицинске захвате и међу првима у свету обавио операцију цисте на панкреасу.
Мада је за време балканских ратова био грађански, а не војни хирург, стекао је завидно знање и вештине у збрињавању рањеника. Био је један од првих хирурга у свету који је применио метод репарације крвног суда, али и стручњак који је у Париској академији медицине приказао оригиналан патент: шину за имобилизацију бутне кости. Уз неколико колега и ученика предано је радио на успостављању пољске болнице у Драгоманцима, формираној дуж пруге Солун-Битољ.

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње