среда, 29. мај 2024, 22:00
Алгоритам: Четврта емисија
Данас се реч алгоритам најчешће везује за појам рачунарства, мада се алгоритам уопштено може сматрати за упутство како да се реши било који задатак или проблем. Тако се и упутство за слање човека на Месец и упутство за прављење робота састоји од низа корака, поступака, које треба урадити и који воде испуњењу циља или решавању изазова.
Неки људи, институције и пројекти у Србији имају добро постављене алгоритме и сходно томе и добре резултате у науци и иновацијама. Кажу рецимо, да нису гласине, и да је тачна информација да је, Машински факултет у Београду поседовао аеро-тунел пре саме НАСЕ. Тај тунел се и данас доста користи за наставу и оспособљавање будућих студената у проналаску посла, али и за тестирање делова авиона, отпорности зграда и других грађевина. У њему је, рецимо, тестирана и постојаност Авалског торња. Многи не знају да је алгоритам за то да робот стоји као човек утврђен управо у Београдској школи роботике, и користе га данас сви хуманоидни роботи на свету.
Погледајмо данас заједно алгоритам управо међународно препознате Лабораторије за роботику Електротехничког факултета Универзитета у Београду, која има велики број европских пројеката, и, подједнако важно, велики број младих истраживача. Данашњи алгоритам вам представља и годинама предано постављан код Београдског форума инвестиционог капитала – Belgrade Venture Forum, и, коначно, и већ поменути тунел, који је део Лаборатије за аеротехнику, Катедре за ваздухопловство Машинског факултета Унивезитета у Београд. Пробаћемо и да Вас инспиришемо животним алгоритмом нашег младог научника Ђорђа Огризовића, који се недавно вратио у Србију са дипломом Универзитета Кембриџ. Ђорђе се бави темама која коначно добијају запажено место и у нашем јавном дискурсу, а за које се надамо да ће бити и све више на листи приоритета доносиоца одлука.
Четврти Алгоритам завршићемо причом о алгоритму финансирања науке која помера границе и редифинише и сам алгоритам света или, тачније, светова око нас, кроз причу о Европском истраживачком савету.
Коментари