Жорди Саваљ диригује Бетовенову Мису Солемнис

У амбијенту Богородичине цркве у Дрездену, једне од највећих евангелистичких цркава у Немачкој, 2023. године снимљен је изванредан концерт на ком је изведена Миса Солемнис, опус 123, Лудвига ван Бетовена (1770 – 1827). У продукцији Карл Мор и режији Бенжамена Блетона, диригент ове величанствене манифестације био је Жорди Саваљ, док су као солисти наступили мецосопран Оливија Вермулен, Мартин Плац, тенор, Мануел Валсер, баритон, и Лина Џонсон, сопран.

Жорди Саваљ диригује Бетовенову Мису Солемнис Жорди Саваљ диригује Бетовенову Мису Солемнис

Уз оркестар Le Concert des Nations, наступила је и вокална група La Capella Reial de Catalunya, сачињена од врхунских и посвећених солиста. Оба ансамбла основао је и води Жорди Саваљ да би се очувала, одржала и неговала уметничка музика, која је окренута традицији и вредностима репертоара од времена барока до романтизма.

Према речима самог Саваља, Бетовенова Миса Солемнис, која је настала у периоду између 1819. и 1923. године, представља једно од непроцењивих богатстава људског духа, што је самог диригента и мотивисало на извођење. Ромен Ролан, француски књижевник, драматург и музиколог, у својим размишљањима о Бетовену, рекао је да је сам аутор „’владар умећа звучности‘, у ово дело улио најдубље делове своје велике душе и то са апсолутном искреношћу. Миса је, могло би се рећи, тестамент и сведочанство његовог живота, настало на врхунцу Бетовеновог стваралаштва, у пуној снази и обогаћено дирљивим његовим искуствима.

Како сам Жорди Саваљ тврди,осим снаге његовог музичког израза, постоји и његово умеће да се својом музиком обраћа сваком људском бићу, без обзира на то одакле и из ког окружења долази.

Производња: Редакција специјализованих програма

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом