недеља, 23.02.2025, 23:25 -> 07:15
Траг: Шабац господара Јеврема
Просвећени господар Јеврем, најзначајнији градоначелник Шапца, једини писмен међу Обреновићима, имао је само 26 година када је као реформатор, покренуо културни и економски устанак овог дела тадашње граничне Србије са Аустругарском.
![Траг: Шабац господара Јеврема Траг: Шабац господара Јеврема](/upload//media/2025/1/7/11/4/732/3721230/thumbs/8180862/Trag_Sabac_gospodara_Jevrema.jpg)
У Шабачкој нахији столовао је само 15 година, од 1816. до 1831. и за то време успео је да од турске касабе створи град по европском укусу. Шабац је постао капија Европе, Мали Париз и град првина, трговачки центар који је извозио шљиве и жито, а увозио културу. Газда Јеврем био је најмлађи брат Милоша Обреновића, оженио се Томанијом, ћерком Анте Богићевића са којом је имао седам кћери и сина Милоша. Кћека Анка била је прва пијанисткиња у Србији, писала је песме и прва је носила европску гардеробу, због чега су је звали Анка Помодарка. Са госпа Томанијом, Јеврем је на месту данашње градске управе у Шапцу подигао конак, бисер архитектуре у којем се, у тадашњој Србији, све догађало – од забава на којим се ударало у гитар и клавир до дипломатије. И док је Србија тог времена јела за синијом, дрвеним кашикама, спавала на сламарицама на поду, Јевремов конак красио је бечки намештај од плавог дамаста, раскошно посуђе и сребрни есцајг. Истраживали смо како је господар Јеврем изградио темеље модерног града који је постао прва варош Србије и како му се данашње генерације Шапчана одужују.
Аутор: Гордана Мањенчић
Сниматељи: Бранимир Цветковић, Дејан Драгојевић, Предраг Стојковић, Марко Ковачевић
Монтажа: Славица Петровић
Коментари