недеља, 01. дец 2024, 16:01
Трезор: Београдски велики радови крајем 19. века, 1. део
Крајем осме деценије 19. века, стицањем државне независности, створили су се услови за модернизацију и Србије и њене престонице. Београдска општина, следећи праксу других европских градова, показала је намеру да уведе савремени водовод, канализацију и осветљење, као и да подигне нове, хигијенске школске зграде и зграде за рад општинске управе и суда. Прве кораке у остварењу ове намере направио је председник општине Живко Карабиберовић од 1879. до 1881. Снажан и непоновљив, визионарски замах у правцу осавремењавања Београда, дошао је са председником општине Владаном Ђорђевићем, искусним здравственим и санитарним реформатором. Ово је цитат из увода књиге Зорице Циврић, а то је и садржај првог дела наше емисије.
Веома узбудљиву причу о пионирским подухватима двојице градоначелника, о плановима, консултацијама са европским инжењерима, грађевинцима, топографима, о увођењу нових прописа за становништво, о формирању буџета за изградњу... слушале су не само актуелни руководилац овог водоводног погона него и ТВ екипа, али и сви радници који су послом пролазили стазама кроз парк и застајкивали слушајући историјат њиховог погона од пре 130 година. Тек у другом наставку ове емисије, инж. технологије Сања Пековић провешће ТВ екипу кроз све делове овог погона, и упознаће нас са савременом технологијом рада Водовода и са вредним члановима свог колектива. Данашњи део завршава се кратким разговором са фотографом и колекционаром Милошем Јуришићем, чије смо фотографије најчешће гледали у књизи Хроника изградње Комуналне инфраструктуре у Београд 1884-1903, издање Музеја науке и технике и Арт студио Црно на бело, 2022.
Учесници: музејски саветник Зорица Циврић, руководилац производног погона Беле воде Београдског водовода, дипл. инж Сања Пековић, фотограф и колекционар Милош Јуришић, аутор Трезора Бојана Андрић, уредник Милена Јекић Шотра.
Реприза , 02. новембар у 00:01 и 08:02
Коментари