Читај ми!

Мачевање

Мачевање је дугогодишњи олимпијски спорт, о чему сведочи његово присуство на олимпијском програму од инаугуралних модерних Олимпијских игара у Атини 1896. Женско мачевање је ушло на Игре 1924. у Паризу.

Мачевање Мачевање

Мачевање се као вештина практикује хиљадама година – о чему сведочи откриће резбарија са приказима мачеоваца, које датирају из 12. века пре нове ере, а које су откривене у храму у близини Луксора у Египту.

Подстакнуто од стране италијанских, немачких и француских мајстора, мачевање је у 14. веку прешло са облика војне обуке на спорт. Сада се практикује широм света, стварајући жестоку конкуренцију не само у Европи већ и у Азији, Океанији, Америци и Африци.

Међународна мачевалачка федерација сада се састоји од 157 чланова националних федерација.

Правила такмичења

У мачевању, два такмичара, од којих сваки држи оружје у једној руци, суочавају се један са другим како би уболи свог противника у важећи циљни део тела. Правила се разликују у зависности од врсте оружја које се користи. У олимпијском мачевању постоји 12 дисциплина са три врсте оружја: флоретом, мачем и сабљом.

Погоци направљени врхом, ивицом или задњом страном сечива рачунају се као важећи у дисциплини сабља, при чему циљна област обухвата цео торзо изнад струка, као и главу и руке.

У дисциплинама мач и флорет, мачеваоци постижу само погодак када убоду свог противника врхом оружја. Код мача, циљна област покрива цело тело од маске до стопала, док је код флорета циљно подручје само труп (торзо, рамена и врат).

Први мачевалац који постигне 15 поена, или постигне највише поена по завршетку три рунде од три минута, побеђује у мечу. У тимском мачевању, побеђује први тим који постигне 45 поена, или тим који води када време истекне.

Историја на Олимпијским играма

Мачевање је дугогодишњи олимпијски спорт, о чему сведочи његово присуство на олимпијском програму од инаугуралних модерних Олимпијских игара у Атини 1896. Женско мачевање је ушло на Игре 1924. у Паризу.

Данас се мушкарци и жене такмиче у појединачним и тимским дисциплинама. Раније је флорет био једини женски мачевалачки догађај све до Олимпијских игара у Атланти 1996. када је додат женски мач, док је женска сабља први пут додата на Олимпијским играма у Атини 2004.

Међу личностима које су оставиле траг у спорту је Недо Нади из Италије - једини мачевалац који је освојио медаљу у сваком оружју у једном издању Игара.

Године 1912, са 18 година, освојио је злато у флорету. Затим, након што га је његова земља одликовала за храброст током Првог светског рата, освојио је пет златних медаља у Антверпену 1920. године – историјски и непревазиђени рекорд – у појединачним дисциплинама флорет и сабља, као и у екипном мачу, шпалиру и сабљи.

Дисциплине на олимпијским играма:
- Дисциплина сабља, мушкарци, појединачно
- Дисциплина сабља, жене, појединачно
- Дисциплина сабља, мушкарци, тимски
- Дисциплина сабља, жене, тимски
- Дисциплина мач, мушкарци, појединачно
- Дисциплина мач, жене, појединачно
- Дисциплина мач, мушкарци, тимски
- Дисциплина мач, жене, тимски
- Дисциплина флорет, мушкарци, појединачно
- Дисциплина флорет, жене, појединачно
- Дисциплина флорет, мушкарци, тимски
- Дисциплина флорет, жене, тимски

уторак, 21. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове