понедељак, 26.05.2025, 11:27 -> 16:36
Извор: РТС
Душка Вучинић: Србија се не повлачи са „Песме Евровизије“
Тензије не јењавају ни 10 дана након завршетка „Песме Евровизије“. Више земаља тражило је ревизију гласова, а Белгија каже да је учешће њених представника 2026. под знаком питања. Шефица за медије и дугогодишња коментаторка преноса такмичења Душка Вучинић каже да се криза и незадовољство осећају већ неколико година, али да Србија, без обзира на то и овогодишњи пласман, остаје на „Песми Евровизије“.
Шпанија, Финска, Ирска су међу земљама које су након завршетка 69. издања „Песме Евровизије“ затражиле су ревизију гласова или затражиле дебату о гласању. Белгија је најавила да се можда следеће године неће такмичити.
Шеф за медије и дугогодишња коментаторка преноса „Песме Евровизије“ Душка Вучанић наводи да су тензије достигле врхунац прошле недеље, али да се нека врста кризе на овом такмичењу осетила још прошле године у Шведској.
„Почело је прошле године, мада, тиња, то 10 година уназад, само то смо примећивали или нисмо примећивали. То такмичење треба да нас разоноди, да свака држава представи себе у добром светлу, не само у музичком, ви сте тамо представник своје државе неколико дана, догађај вам даје прилику да се представите, промовишете“, објашњава Вучинићева
Питање зашто је дозвољено учешће Израела постављало се и ове и прошле године.
Једно од највећих светских музичких такмичења прати се у читавом свету. Осим европских земаља учествују и земље попут Аустралије, а САД су покушале да се прикључе, а има најава да ће се и Канада можда придружити.
Душка Вучинић истиче да Русија не учествује због санкција и подсећа да је Србија 12 година била одсутна са такмичења из истог разлога.
„Поставља се питање, не само у евровизијским круговима, како је могуће да Израел учествује, а да Русија не учествује, Украјина учествује и тако даље. То долази већ у домен политичких питања на које мислим да треба да покушавамо да дамо одговор“, каже гошћа Јутарњег програма.
Да ли смо заиста уједињени музиком?
Овогодишње издање „Песме Евровизије“ одржано је под кровним слоганом Уједињени музиком док је слоган земље домаћина био Добро дошли кући.
„Осим тога што смо се вратили на место рођења 'Песме Евровизије', која је први пут одржана у Швајцарској 1956. године, мислим да овим Добро дошли кући смо мало маскирали оно што више не може да се каже смо уједињени музиком“, истакла је Душка Вучинић и додала да је прошле године коментарисање завршила управо питањем да ли тај слоган и даље може да се користи.
Према њеним речима, показало се да није било непријатности као прошле године, али дошло је до нове тензије када је у питању пребројавање гласова.
„Ове године се поставља питање да ли је стварно било нерегуларности. Ја не желим да верујем у то и нећу развијати теорије завере, желим да верујем да је све у реду. Коначно ми немамо никако право да упутимо тужбу, жалбу јер нисмо били пласирани у финале. Можемо да коментаришемо само гласање у нашем полуфиналу, чак не можемо ни у првом полуфиналу“, истакла је Вучинићева.
Враћа ли се жири у полуфинала такмичења?
После сваке „Песме Евровизије“, референтне групе ЕБУ-а састају се у Женеви након чега ће уследити званично саопштење да ли ће бити промена у систему гласања и другим пропозицијама такмичења.
„Мислим да би композиција Мила и наш Принц имали пролаз у финале да је жири гласао у првом и другом полуфиналу уз публику. Зато што је то песма за жири. Они жирирају тај глас, песму, да ли је песма тешка, под којим условима се пева итд. То су музички стручњаци који на много другачији начин гледају и слушају композицију. Публика је већ нешто друго. Њима се свиди неки наступ или им се не свиди“, наводи Душка Вучинић нагласивши да је представљање песама уочи такмичења нешто сасвим друго.
Један од новитета ове године је био и то што делегације нису смеле да снимају пробе, већ да се користи само оно што су организатори понудили. „Могли смо да изаберемо између три снимка, између неколико фотографија. Доста је ту било ограничења. Што није тако лоше јер певач треба да има пет минута свог мира, а не да га сви нападамо са камерама, телефонима, упадамо у гардеробе.“
Србија остаје на „Песми Евровизије“
Било је издања са више од 40 такмичара, али већ неколико година на „Песми Евровизије“ учествује 37 земаља. Ове године је Молдавија одустала, вратила се Црна Гора.
Према Душкиним речима, у питању је скуп догађај и разлог за повлачење из такмичења може бити економске природе, али постоје и нека незадовољства.
„Од свих бивших југословенских република, тада је била и Северна Македонија, ниједна није ушла у финале 2013. године. Ове године се исто то десило. Ми смо се помало и наљутили тада и 2014. године нисмо учествовали, што се сад неће догодити никако, зато што смо схватили да смо добро позиционирани, без обзира на овогодишњи пласман“, нагласила је Вучинићева додајући да је гледаност у нашој земљи, пропорционално броју становника, фантастична.
Коментари