ЕБУ: Нова правила гласања жирија и публике

На званичном евровизијском порталу објављен је нови правилник о начину гласања стручних жирија и публике током 58. Евросонга у Шведској. Сада ће се оцењивати све такмичарске песме, уместо ранијег правила када су се бодови од 1 до 12 додељивали само за десет најбољих песама по мишљењу публике и жирија.

Шта то практично значи и да ли ће ова промена унапредити систем такмичења, питали смо Слободана Тодоровића, уредника најугледнијег домаћег евровизијског портала escserbia.com.

„Оваквом променом се дају једнаке шансе већем броју земаља. Како ће то изгледати у пракси? На пример, пошто ће се у финалу такмичити 26 песама, сваки члан жирија ће свакој песми доделити оцене од 1- 26, односно један поен песми коју најмање вреднује и све тако редом до 26 поена песми која му се највише допада.

Узимајући у обзир гласове публике (50: 50) оваквим системом гласања ће се постићи да оне песме које у просеку добију највише поена, буду више рангиране од оних које добију само максималне поене од публике, на пример.

Математичко објашњење: Ако једна такмичарска композиција Евросонга 2013. од жирија добије 26 поена (максималнан број бодова) а од публике на пример, један поен- то је укупно 27 поена.

Међутим, песма која и код жирија и код публике буде осредње вреднована (на 11. или 13. месту), укупно ће имати/добити више поена (15+ 15=30) чиме добија шансу да се боље пласира у коначном редоследу.

Ипак, упркос овим изменама- неће се мењати систем додељивања коначно збројених поена од 1 до 12 (за првих десет рангираних по новом систему). И зато ће чувено „Доузе поинтс „ и даље моћи да се чује током три вечери овогодишњег Евросонг- а.", каже Слободан Тодоровић.

Уредништво популарног хрватског евровизијског портала, такође се посветило појашњавању новог правила- дилеме љубитеља евровизије поткрепило још конкретнијим примерима.

Иван Хорват, уредник портала eurosong.hr : "У претходном систему давања гласова ситуација би била следећа:

Италија: 12 + 0 = 12
(12 бодова јер је првопласирана код жирија, 0 код телевотинга јер није пласирана у Топ 10 на истом)

Швајцарска: 0 + 0 = 0
(0 и код жирија и код публике јер се није пласирала у првих 10 ни код једне гласачке групације) тела)

У новом систему гласања, када жири и телевотинг оцењују све песме, ситуација би била следећа:

Италија: 26 + 1= 27
(26 бодова жирија јер је прва- најбоља од 26 земаља на листи жирија, а 1 бод телевотинга јер је на њиховој листи на последњем месту, од 26 земаља на листи резултата гласања публике)

Швајцарска: 16 + 16 =32
(11. место, значи 26- 10 = 16 бодова и код жирија и код телевотинга)

То значи да би Швајцарска, у оваквој ситуацији, профитирала у новом систему гласања када би сa освојена два 11. места била боље пласирана од Италије у завршници, јер је Италија била на првом месту код жирија, а на последњем код телевотинга - публике.", објашњавају колеге из Хрватске.

Остаје раније правило да, уколико две земље - композиције имају једнак број бодова приликом комбиновања гласова жирија и гласова публике - даље иде она песма која има више бодова публике/ гласача.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње