Читај ми!

Борко Ђорђевић српски академик

Лекар, доктор наука, светски стручњак естетске и реконструтивне хирургије, професор, академик САД и Канаде, хуманитарац, миротворац, пословни човеки писац постао је редован члан СКАИН

 Када је почетком деведесетих година одлучио да се из Калифорније пресели натраг у своју Србију, доктор професор Борко Ђорђевић дошао је да помаже свом народу. Није слутио да ће га у завичају дочекати рат. Као хирург волонтер оперисао је страдале малишане од ратних дејстава у Црној Гори и пацијенте у Србији. Као хуманитарац допремао је медицинску помоћ болницама, клиникама и домовима здравља. Као миротворац др Борко Ђорђевић је донео мир Србима и Бошњацима у ратом захваћену БиХ у зиму 1994. године. И само то што је урадио др Ђорђевић је спасао многе људе. Тиме је нас задужио, а ми му се захваљујемо звањем редовног члана Српске краљевске академије иновационих наука Србије.

Ове речи је пре заклетве професора Борка Ђорђевића над Светим писмом и пуног именовања изговорио професор Велибор Стевић, председник СКАИН. Академија са традицијом с почетка 19. века до данас у својим редовима има угледне српске и стране интелектуалце, свештенике и државнике, одлучила је да ојача своје чланство и своје активности. Да прими нове чланове из српске дијаспоре, као што су Стојан Стевановић из Швајцарске, професорка Светлана Матић из Аустрије и доктор Борко Ђорђевић из САД.

Професор Борко Ђорђевић је због ратних оклоности рођен у Пироту (1942.), али је по породичном пореклу и животу Београђанин. Држављанин је Србије и САД. Студије медицине, специјализацију и докторат радио је у Београду, Њу Џерсију и Пенсилванији.
Седамдесетих година прошлог века Ђорђевић одлази да живи и ради у САД, где у Палм Спрингсу почиње да ради у властитој клиници као хирург естетске и реконструтивне хирургије. Његови пацијенти су били угледни људи из филмске индустрије Холивуда, житељи Лос Анђелеса и Палм Спрингса. Јако успешан рад у области  естетске и реконструтивне хирургије уздигао га је на треће место калифорнијских хирурга. Истовремено др Ђорђевић је као члан Републиканске странке постао председник Одбора за Калифорнију, али и лобиста за српске интересе у САД.

Како је напредовала област естетске и реконструтивне хирургије тако се и др Ђорђевић усавршавао и специјализовао. Завршио је више од 60 специјализованих стручних школа, семинара, курсева, од којих један недавно у Белгији о новим технологијама у лечењу пацијената са физичким недостатцима. Као хирург др Борко Ђорђевић је оперисао је више од 16000 пацијената у САД, Србији, Црној Гори, Хрватској и Емиратима; где и данас ради – речено је у предлогу за чланство у СКАИН.

Крајем деведесетих година др Ђорђевић је размишљао о трајном повратку у Србију и у Београд. Тада је учествовао као пословни човек у многим привредним активностима са жељом да унапреди економски живот у Србији и Црној Гори. Једна од његових инвестиција је стварање Хируршког центра у Херцег Новом, оживљавање Института “Симо Милошевић” у Игалу и отварање прве Клинике за естетске и реконструтивне хирургије, која је радила успешно пуне три деценије.

У Србији доктор Ђорђевић је омогућио договоре америчког Стеј департмента и Владе Србије око убрзавања транзиције из социјалистичке у модерну тржишну економију. Радило с ео приватизацији великих државних система и предузећа Србије, о уласку америчког капитала у Србију и заједничким напорима за развој српске привреде и друштва. Споразуми о овој пословној сарадњи САД и Србије су успешно потписани, али су са мање успеха реализовани.

  У међувремену у Београду др Ђорђевић отвара Клинику естетске и реконструтивне хирургије. Његова супруга Београђанка враћа се у родни град, а деца, син и ћерка рођени у Америци, постају држављани Србије. У Србији професор сарађује са Београдским универзитетом, сан  Нишким универзитетом, са Српским лекарским друштвом. А из Београда сарађује са Клиником естетске и реконструтивне хирургије у Емиратима и у Хрватској. Син и ћерка студирају медицину у Београду и иду очевим стазама успеха – казао је његов ментор.

Аутор је три књиге у којима професор Ђорђевић описује мировну мисију Џимија и Розалин Картер у БиХ, разговоре са др Радованом Караџићем, преговоре са Алијом Изетбеговићем , усвајања Мировној споразума, али на жалост и његовор рушење. У књизи о Србији описује америчко-српске односе током 20. века и значајне спорне тренутке између Американаца и Срба. У трећој књизи др Ђорђевић отворено пише о ризицима естетске и реконструтивне хирургије, тачније њене убрзане комерцијализације и последице по пацијенте. У припреми је нова књига о неуспелим политичким акцијама у САД и на Балкану за спасавање  српског народа од страдања..

После свечаног проглашења за академика СКАИН порофесор Ђорђевић је рекао:
"Хвала вам на поверењу и подршци. Примљен сам у Оделење медицинских наука СКАИН, јер својим стручним радом и друштвеним активностима могу и даље да доприносим развоју српске медицине и науке и  тако да пресудно утичем на будуће генерације доктора и хирурга, али и на квалитет живота нашег народа и човечанства" .

 

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње