Читај ми!

Недостаци DAB-а

Традиционални радијски програми емитују се на различитим AM и FM фреквенцијама. Сваки програм се смешта на одређену фреквенцију. На овај начин се користи веома велики спектар фреквенција за мали број радио станица. Тренутна AM и FM земаљска емисиона технологија је добро постављена, компатибилна је и јефтина за производњу.

Недостаци DAB система над аналогним системом су следећи:

Квалитет пријема

Квалитет пријема DAB-а може бити лош чак и за људе који живе унутар подручја покривености сигналом. Разлог томе је што стара верзија DAB-а користи слаб кодинг за исправљање грешака. Тако да када има доста грешака у примљеном материјалу мали број тих грешака се може исправити или се јављају проблеми са звуком. У неким случајевима сигнал се може потпуно изгубити. Та ситуација је побољшана у новом DAB стандарду DAB+ који користи јачи кодинг за исправљање грешака.

Кашњење сигнала

Природа SFN-а је је таква да предајници у мрежи морају да емитују исти сигнал у исто време. Да би се постигла синхронизација, емитер мора да отклони све разлике у времену емитовања које се појављују на различитим даљинама и услед различитих разлога, укључених у пренос сигнала са мултипрлексера на различите предајнике. То се чини прменом одлагања долазног сигнала на предајнику базираном на времену генерисаном на мултиплексеру, којим се максимално предвиђа пропагирајуће време; одлагања у пријемнику због дигиталног процесирања и укупног одлагања које чује слушалац. Сиглнал је одложен за две до четири секунде, зависно од декодирајућег кола које се користи.

Покривеност

С обзиром да је DAB у релативно раној фази постављања, DAB покривеност је сиромашна у скоро свим земљама у поређењу са FM који је широко заступљен.

Компатибилност

2006. године започети су тестови у којима се користио побољшани HE-AAC кодек за DAB плус. Скоро ни један од рисивера направљен пре 2008. не подржава нови кодек. Нови рисивери су компатибилни како са DAB тако и са DAB плус стандардом.

Захтеви за напајање

Обрада дигиталног сигнала код DAB-а подразумева да се примљни кодирани дигитални сигнал конвертује у аналогни аудио садржај. Потребно је комплексно електронско коло за обраду оваквог захтева. DAB пренос захтева веће напајање да би се извела ово конвертовање у поређењу са конвертовањем аналогног FM сигнала у аудио садржај. То значи да ће преносиви пријемник имати краћи век батерије или ће да захтева више снаге (и стога бити гломазнији).

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 24. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње