Читај ми!

Из архиве Радио Београда – Анте Гргин

У емисији посвећеној Анти Гргину, истакнутом кларинетисти, композитру и педагогу, слушаћете његова остварења: Кончертино за кларинет и оркетар, Тему са варијацијама број 1 за кларинет и гудаче, Рапсодију за кларинет и гудаче, те Сонатину за кларинет и фагот. Осим у извођењима ауторских остварења, чућете га и у интерпретацијама Сонатине за флауту и кларинет Андреа Жоливеа и Концерта за две обое, два кларинета и оркестар у Це-дуру Антонија Вивалдија.

Анте Гргин рођен је у Каштелу Новом у Хрватској 1945. године, а прве подуке из музике добио је у музичкој школи у Сплиту, где је учио кларинет и клавир. Определивши се професионално за дувачки инструмент, кларинет је дипломирао и магистрирао на Музичкој академији у Београду. Добитник је бројних награда на домаћим и међународним такмичењима, а посебно се издваја Награда за животно дело Удружења уметника Србије. Од 1967. године био је стални члан и солиста Београдске филхармоније, а од 1995. и професор на Факултетима музичке уметности у Београду и у Нишу.

Упоредо са развијањем извођачке праксе, Гргин је деловао и као композитор, стварајући дела различитих жанрова, међу којима се истичу управо она посвећена дувачким инструментима. У његовим композицијама преовлађује склоност према варијацијама и слободној форми. Такође, Гргин је у свом композиторском раду користио евергрин хармоније, фолклорну ритмику балканског поднебља, елементе џеза, а могу се чути и утицаји примењене – односно, филмске музике. Његов опус обухвата преко четрдесет композиција, а поред стварања нове литературе за дувачке инструменте треба истаћи и његов допринос педагогији, будући да су неке од композиција писане за различите узрасте, од почетничког до зрелог уметничког извођаштва.

Уредница емисије Марија Вуковић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом