Читај ми!

Жене у музици – Ана Прохаска

Емисију посвећујемо Ани Прохаској, немачко-британској сопранисткињи рођеној 27. јуна 1983. године у Ној-Улму у Баварској.

У Берлину, где данас живи и ради, завршила је Музичку академију Ханс Ајзлер. Дебитовала је у берлинској Комичној опери 2002. године наступајући у Бритновом отварењу Окретај завртња. Специјализовала се на певачким академијама фестивала у Екс-ан-Провансу и Карлсруеу. Постала је чланица Берлинске државне оперe док је на њеном челу био Данијел Баренбојм, а од 2007. блиско сарађује и са Берлинским филхармоничарима. Поред стандардног репертоара, како на концертним подијумима, тако и у оквиру оперских продукција, Ана Прохаска је наклоњена и делима савремених композитора, а посебно се истиче као извођачица ране музике. Тако је заједно са ансамблом Шарун, којег чине солисти Берлинских филхармоничара, учествовала у премијери ораторијума Мнемосина Волфганга Рима 2009. године, а са овим истакнутим немачким савременим композитором је сарађивала и на његовом делу Реквијем-Строфе 2017. уз пратњу Симфонијског оркестра Баварског радија. Поред тога, пажњу јавности привукла је својим тумачењем улоге вавилонске богиње љубави Инане у опери Вавилон Јерга Видмана, написаној на либрето филозофа Петера Слотердајка, на светској премијери у Баварској државној опери.

У биографији Ане Прохаске налази се неколико важних награда: од одликовања Ханс Ајзлер за извођење дела савремене музике; награда Дафне, Шнајдер-Шот и Ехо, до берлинске Уметничке награде коју је добила у категорији извођачке уметности. Јуна 2024. освојила је престижну немачку награду Опус Класик.

Слушаћете одабране нумере са албума Serpent and Fire, односно Змија и ватра – Арије за Дидону и Клеопатру, забележеног децембра 2015. у дворани Националног форума за музику у Вроцлаву. Објавила га је издавачка кућа Alpha Classics 2016. године. Прохаска је за интерпретације са овог албума 2017. године освојила Међународну награду класичне музике у категорији барокни вокал. Суделује ансамбл Ил Ђардино Армонико, један од најзначајнијих светских састава који музицирају на оригиналним инструментима, а диригује Ђовани Антонини.

На овом албуму, како и сам наслов узказује, Прохаска је одабрала да представи арије Дидоне и Клеопатре, две античке краљице са простора Северне Африке, које уједињује јединствена, трагична судбина. Уметница даје њихове оперске портрете користећи се делима барокних мајстора XVII и XVIII века – Хенрија Персла, Кристофа Граупнера, Данијелеа да Кастровиларија, Антонија Сарторија, Георга Фридриха Хендла, Јохана Адолфа Хасеа и Франческа Кавалија.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

 

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње