Светске музичке позорнице

Репродуковаћемо снимак концерта одржаног 12. априла ове године у Бетовеновој сали дворане Лидерхале у Штутгарту који нам је уступљен посредством међународне размене чланица Еурорадија, а део је серијала Премијум концерти.

Програм су испунила остварења Јана Сибелијуса и Феруча Бузонија, а изводили су их чланови Симфонијског оркестра Радија Југозападне Немачке из Штутгарта и диригент Јон Стургордс. Солиста је био пијаниста Кирил Герштајн, а суделово је и вокални ансамбл КорВерк из Рура, као и хор Певачка академија из Цириха који су на почетку програма интерпретирали одломак – химну из Сибелијусове симфонијске поеме Финландија, опус 26, у аранжману за мушки хор а капела.

Након тога чланови Симфонијског оркестра Радија Југозападне Немачке из Штутгарта и маестро Стургордс извели су Сибелијусову Седму симфонију Це дуру, опус 105, која се убраја у ред композиторових ремек-дела, а премијерно је изведена у Стокхолму пре тачно једног века – марта 1924. године.

Други део овог концерта испунило је једно занимљиво дело из опуса Феруча Бузонија. Реч је о монументалном Клавирском концерту у Це дуру, опус 39, који заузима важно место у целокупној концертантној литератури за клавир. Бузони га је компоновао 1904. године, у периоду када је на концертима у Берлину промовисао дела тадашње савремене музике, свирајући и диригујући остварења Бартока, Елгара, Сибелијуса, Ежена Исаја, Алберика Мањара и других. На четвртом од ових концерата, 10. новембра 1904. године представио је и свој Клавирски концерт у Це дуру, опус 39 у којем је наступио као солиста. Поред обимности, ово дело је јединствено и због комплексне оркестрације и структуре, употребе мушког хора у завршном, петом ставу, као и због високих захтева који су постављени пред извођаче. Иако је концерт обликован у пет ставова одвојених у партитури, Бузони је посебно навео да дело треба да се свира „као непрекидна целина без пауза”. Занимљиво је да је у петом ставу композитор користио одломак из стиховне драме Аладин Адама Оленшлегера, данског песника, једног од родоначелника романтизма у књижевности ове земље.

Уредница Ирина Максимовић Шашић

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње