Читај ми!

Имагинарна едиција

Хенрик Сис и Мартин Кук: Војна етика и вештачка интелигенција (1)

У овој емисији, у понедељак и уторак 26. и 27. августа, можете слушати текст „Роботска врлина, војно морално образовање и потреба за правим приповедачима”.

Текст је преузет из грчког филозофског часописа Conatus, који је прошле године објавио тематски број посвећен проблематици етике рата. Уредник овог специјалног издања и аутор уводне студије, филозоф и етичар Јован Бабић, истиче да „етика рата може звучати као немогућа комбинација речи – како оправдати оно што наизглед није могуће оправдати? Рат је prima facie немогуће оправдати. Ипак, ратови су чињеница људске стварности, и они међу нама који имају несрећу да живе у ратним временима – на неки начин то смо сви ми – знају да стварност није само могућност, и да ознака prima facie не помаже у одговору на питање шта мора бити учињено, те да неоправданост не значи немогућност. Морамо разумети да бисмо могли објаснити, а објаснити да бисмо имали валидну процену, посебно када је оно што се дешава важно и има далекосежне последице. Ратови су такви феномени. Живимо усред тих феномена и морамо разумети не само њихову трагичну и често катаклизмичну природу, већ и њихово значење, структуру и логику њиховог функционисања. Требало би да разумемо да рат није нешто што се дешава само другима, нити да је то ствар прошлости. У овом зборнику објављено је тридесет три есеја који истражују рат из различитих углова, понекад са супротстављених становишта, истражујући нека од најинтригантнијих питања ратовања у временима која карактеришу радикалне промене у свету у превирању. Зборник свакако нуди много подстицајних идеја за размишљање о најважнијим аспектима ратовања и његовој широкој феноменологији”.

Примена вештачке интелигенције представља велики изазов за традиционално разумевање војне етике. У свом чланку Хенрик Сис и Мартин Кук постављају питање која врста врлина нам је потребна да бисмо користили напредне војне системе којима руководи вештачка интелигенција. Према њиховом мишљењу, „да бисмо поверили нечији живот и успех мисије машини, морамо је довољно добро разумети”, то јест, „морамо схватити њене могућности и границе, као и задатке које треба да спроведе и циљеве које треба да постигне”. У том контексту, они посебно наглашавају врлину разборитости. Такође, расправљају о идеалу „објашњиве вештачке интелигенције” и указују на значај добро информисаних „приповедача” и „преводилаца” као посредника у комуникацији између технолошких експерата, доносилаца политичких одлука на свим нивоима и крајњих корисника софистициране технологије (као што су војници и други оператери).

Превод с енглеског: Раде Калик
Текст чита: Александар Божовић
Уредник: Предраг Шарчевић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње