Дијалози

Иван Јанковић и Иван Миленковић: Шта је то федерализам? (2)

У емисији ДИЈАЛОЗИ можете слушати други део разговора који је са Иваном Јанковићем, професором на Универзитету Мери у Северној Дакоти (САД), водио Иван Миленковић.

Према уобичајеном (европском) значењу, федерација је административно-политичка јединица унутар државе, с мањим или већим степеном аутономије, односно с мањом или већом независношћу у односу на централну власт. У америчком појму федерализма, међутим, ствар је обрнута: амерички федерализам настао је управо да би се, после рата против Енглеске, ојачала централна власт. Утолико су славни „Федералистички списи", један од најважнијих и најкоментарисанијих теоријско-политичких текстова у Америци, покушај да се учврсти централна власт на огромној америчкој територији, а да се, истовремено, федералним јединицама, односно, како се то у Америци каже - државама, остави значајан степен аутономије.

Професор Јанковић је своју прву књигу посветио управо појму федерализма, а долази нам са великог научног скупа у Чарлстону посвећеног управо овом појму, односно политичким искушењима с којима се суочава савремена Америка. Поред тога што је исцртао историјско-теоријску перспективу, професор Јанковић се нарочито задржао на савременим токовима у којима се препознаје тежња да се федералним јединицама у Америци врати део ингеренција које је присвојила централна власт. Део тих тежњи правда се, с једне стране, покушајем да се у тако огромној земљи повећа делотворност мањих административних јединица, а да се, истовремено, прошири и обим слободе на коју су Американци, традиционално, веома осетљиви. У којој мери је та борба централне власти и федералних држава велика и снажна говори оштра борба за превласт у ингеренцијама, при чему је, наглашава Јанковић, симптоматичан управо случај употребе медицинског канабиса. У либералнијим државама попут Калифорније канабис је, наравно, мањи проблем и федерална јединица одбија да се повинује централној власти, тумачећи Устав на другачији начин од централне власти. Тумачење Устава се, утолико, и у овом случају показује као улог и средство живих односа моћи у једној слободној земљи.

Уредник Иван Миленковић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње