Хроника Трећег програма

Можете слушати осврт Дејана Петровића на филмове Лукаса Донта „Девојка” и Шевон Мизрахи „Далеко сазвежђе” приказане на 39. Међународном фестивалу сниматеља „Браћа Манаки”; а потом осврт Дубравке Стајић на студију Наде Новаковић „Раднички штрајкови и транзиција у Србији од 1990. до 2015. године”.

Са 39. Међународног фестивала сниматеља „Браћа Манаки", који је одржан од 22. до 29. септембра у Битољу, Дејан Петровић издваја два дебитантска дугомeтражна филма - Девојку Лукаса Донта и Далеко сазвежђе Шевон Мизрахи.

На изузетно суптилан начин Лукас Донт улази у дубоки унутрашњи свет тинејџера Виктора, који већ неколико година покушава да промени пол и постане девојка Лара. Осетљиви период адолесценције, који је и без оваквих радикалних захвата довољно трауматичан за младе људе, код Ларе је још додатно изражен. Филм Девојка је модерана прича о поверењу, истрајности, посвећености, оданости и храбрости. То је филм о процесу преображаја, о путу до циља више него о самом циљу, а темељне дилеме и психичка растројства, иако неизбежни, ублажени су у оној мери у којој Виктор/Лара ипак има породичну и социјалну подршку.

Турска ауторка Шевон Мизрахи у свом документарцу Далеко сазвежђе позабавила се проблемима најстарије популације. У филму слушамо исповести неколицине одабраних протагониста, који у слободном асоцијативном низу вероватно настављају да размишљају о темама које су их током живота окупирале. Доследно минималистичко остварење своју највећу снагу заправо налази у постепеном схватању гледаоца да посматра људе који су сасвим озбиљно усредсређени на своје стварне или замишљене проблеме, а који махом до завршетка филма више неће бити међу живима.

* * *

Недавно су Институт друштвених нука из Београда и Фондација „Роза Луксембург" објавили студију Наде Новаковић Раднички штрајкови и транзиција у Србији од 1990. до 2015. године. Ауторка је својим истраживањем обухватила све најважније штрајкове у привреди и изван ње, а своје излагање започела је историјом непризнатих штрајкова у социјалистичкој Југославији (будући да су десетак година пре распада државе из идеолошких разлога штрајкови били прикривани или су називани „обуставом рада"). Књига садржи осам поглавља у којима се доказује основна хипотeза да су штрајкови радника системски детерминисани, док је емпиријска основа рада утемељена на теренском истраживању у компанији U. S. Steel (Сартид) и Електропривреди Србије. Како коментарише Дубравка Стајић, студија Наде Новаковић заслужује пажњу научне и политичке јавности, премда је објективност која се подразумева у научном приступу, у неким формулацијама уступила место утицају емоција. Ауторка је испољила снажну емпатију према губитницима транзиције, поготово ако се има у виду да је већина наших социолога, који се баве струковним истраживањима, још пре две деценије прихватила неолибералну парадигму као неупитан оквир, вредносни и методолошки генератор својих истраживања. Ипак све то не умањује значај овог дела - богатством података, упоредним анализама и налазима у синдикалној периодици, Нада Новаковић је показала шта је суштина јединственог процеса транзиције.

Уредница емисије Тања Мијовић.

Хроника Хроника

Autor:
Трећи програм

Као културно-информативани недељник Трећег програма, ХРОНИКА сваког понедељка доноси осврте и приказе актуелних појава и дешавања у уметности и науци. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње